‘Benden Ne İstiyorsam Onu Yap!' - Karma Sergi

  • Tarih: 03 Mayıs 2013 Cuma - 02 Haziran 2013 Pazar

 

Nihan Çetinkaya’nın küratörlüğünü yaptığı Benden Ne İstiyorsam Onu Yap!' adlı karma sergi 3 Mayıs – 2 Haziran 2013 tarihleri arasında Mixer’deydi.

 

Sanatçılar: A.aktivities, Ahmet Yavru, Ece Kalabak, Elif Boyner, Elçin Poyraz, Evrim Kavcar, Gaye Kalavlı, Gümüş Özdeş, Kaan Küley, Melike Kılıç, Nazım Ünal Yılmaz, Sibel Horada ve Volkan Yıldırmaz.

Sergi, ismini Paris’in çeşitli yerlerinde karşınıza çıkabilecek bir sokak ressamı ve şair olan Miss.tic’in bir duvar yazısından almaktadır. Fransızca’ da “Benden ne istiyorsan onu yap” anlamındaki  “Fais de moi ce que tu veux” deyişinin anlamını “Benden ne istiyorsam onu yap” şeklinde küçük bir harf değişikliği yaparak tümüyle ters yüz eden Miss.tic'in bu cümlesinde aşığın aşktaki kendinden vazgeçiş durumuna kayıtsız-şartsız sevdiğinin ellerine bırakması ya da sevdiği uğruna ölmeyi göze alması değil, yolunun kendiliğinden çizilmesi için aşkın sağaltıcılığına güvenmesidir: ‘’Sana ihtiyacım var ama benim yolumda bana  yardımcı olabildiğin sürece sana muhtacım.’’

Eğer aşıklar varlık nedenlerini birbirlerinde bulmak tuzağına düşerlerse aşk serüvenlerinin umutsuzluğunda boğulmaya mahkum olurlar. Kurallara bağlanan aşkın, önümüze sunulan ve gitgide bizi dünyevi olana bağımlı kılan, dünyevi ihtiraslarımızı gerçekleştirmeye yönelik hırslarımızı kontrol edemeyeceğimiz boyutlara getiren dispozitiflerin boyunduruğunda ilerlediğinde en ufak bir sağaltıcı gücü yoktur. Tam tersine dünyevi aşka indirgenir ve kişiler arasında karşılıklı ego savaşına ya da sakil birer ilgiye dönüşür.

Oysa aşk, ‘kendiliğinden-iyi’ için yapılmış bir kendiliğinden-tercihtir. Ölüm gibi tam da bir istisna halini imler tam da bu yüzden yasa ya da kural kabul etmeyendir. Arzuların iyiyi hedeflediği bir karşı duruş yoludur. İnsan aklı ve bedeninin bir olduğu, yaşam enerjisinin onu eyleme doğru iterek bildiği yolda etkili olmasını buyuran güçtür ve bu noktada sanatla aynı karakterdedir. Aşk, antik çağlardan bugüne değin düşünce gücüyle üstesinden gelinmeye çalışılan temel bir çelişkinin göbeğinde durmaktadır. Sonlu bir bedenin arzularının peşinden gidilerek başlayan aşk serüveni sonsuzluğun peşindedir.

 

Sergiye ait dijital kataloğu indirmek için tıklayınız.

Daha fazla bilgi için: info@mixerarts.com