Art Spaces as an Extension of the Built Environment

  • Tarih: 26 Eylül 2014 Cuma
  • Saat: 17:00
  • Yer: Mixer

Yaratılmış Çevrelerin Uzantısı Olarak Sanat Mekanları

New York’ta yer alan Buro Koray Duman’ın yöneticisi, mimar Koray Duman ve Mixer'in The Built Environment, Lower East Side İstanbul'da sergisinin küratörü Kathleen Maddensanat dünyasında sıra dışı mekanlar yaratmanın ve inşa etmenin değişen sanat zevki ve yaşam tarzıyla beraber, sanatçıların aktivitelerini de yönlendirmesi üzerine tartıştılar. Duman’ın, Lower East Side (LES) ve çevresinde bulunan sanat mekanları üzerinden tasarım ve sanat kültürüne odaklanarak ele aldığı bu konuşma, sanat, sanat prodüksiyonu ve bunları ağırlayan mimari arasındaki kaçınılmaz olan ve aynı derecede faydalı ilişkiyi masaya yatırdılar. Duman, konuşmasını kendi tecrübeleri ve Buro’nun bu alanda yaptığı çalışmalar ile harmanlayarak, mimari açıdan çok sık tartışılmayan detaylara yoğunlaştı. 

Konuşmacılar: Koray Duman, Kathleen Madden

New York’ta yer alan Buro Koray Duman, araştırma ve fikir odaklı bir stüdyo olmasının yanı sıra, mimari ve tasarımdaki sınırların, eleştirel düşünme ve cesaretle genişletilip ilerletilebileceğine inanıyor. Buro’nun calışmaları arasında LES’deki Simon Preston Gallery’nin genişletilmesi, sanatçı Richard Prince için stüdyo renovasyonuyla yeni bir bina ve New York’ta inşa edilecek yeni bir kültür merkezi için bir prototip de var. Stüdyo şu anda New Museum’un LES’deki sanat, tasarım ve teknoloji bazlı şirketleri destekleyen New Inc.org girişiminin de bir parçası. Buro uluslararası projeleri pek çok ülkede sergilendi ve New York Times, Los Angeles Times, Interior Design Magazine, Architectural Record ve Dwell gibi yayımlarda yer aldı. 

The Built Environment, Lower East Side İstanbul’da sergisinin küratörü Kathleen Madden, New York’ta yaşıyor ve Sotheby’s Institute of Art ile Columbia University Barnard College’da eğitim veriyor. Sanat tarihçi, yazar ve küratör olan Kathleen Madden aynı zamanda, Performa 13’ün 2015’te yayınlanacak olan kitabının editörlüğünü yapıyor.

 

görsel: LES Gallery, New York, Schematic Design