Art Writing Turkey

  • Tarih: 18 Eylül 2013 Çarşamba
  • Yer: ArtInternational, Haliç Kongre Merkezi

 

Sotheby’s Türkiye partnerliği ve Flint PR işbirliğiyle gerçekleştirilen Art Writing Turkey'nin açılış etkinliği 18 Eylül 2013 tarihinde ArtInternational’da yapıldı. Küratör, sanat tarihçisi ve yazar Kathleen Madden tarafından sunulan etkinlikte, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde Yardımcı Doçent ve Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi Başkanı Osman Erden ve küratör Zeynep Öz konuşmacı olarak yer aldı.

Art Writing Turkey, yeni çıkan yetenekli Türk sanat yazarlarının farkındalıklarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu yönüyle çığır açan proje aynı zamanda, Mixer’in varolan sanat perspektifini yurt içi ve yurtdışından kültür sanat alanında tanınmış yazarlar ve deneyimli profesyonelleri bir araya getirerek desteklemektedir. Türkiye için çok büyük bir öneme sahip olan Art Writing Turkey projesi, Mixer’in yeni sanatçıları destekleme misyonunun yanı sıra -özü, sanat sektörünün her yönünü kapsayan ve çığır açan eğitsel girişimleri de desteklemek olan- organizasyonel değerlerini de gözler önüne seriyor.

Etkinliğe ilişkin konuşan Proje Yöneticisi Robbie Lee Valentine şunları söyledi: “Türkiye’deki bu tür organizasyonlar, bu konuyu daha da geliştirmek için gerekli olan esas desteği ve özel uzmanlığı sağlıyor. Şu an geleceğin sanat yazarlarına yönelik çalışmalar planlıyoruz ve önümüzdeki birkaç yıl içinde, bu alanda daha önce hiç görülmemiş, konuyu kendi bütünlüğü içinde ele almayı amaçlayan bir dizi etkinlik düzenleyeceğiz.”