ArtWriting Sanat Yazımı Buluşmaları 1

  • Tarih: 03 Haziran 2014 Salı
  • Saat: 18:30-21:30
  • Yer: Mixer

Mixer’in uzun soluklu projesi ArtWriting Turkey (AWT) devam ediyor. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında, sanat yazarlığı konusunda gerçekleştirilen panel ve etkinliklerle başlayan proje kapsamında, Haziran ayında üç adet buluşma düzenlendi. 3, 10 ve 17 Haziran tarihlerinde Mixer’in Tophane’deki galeri alanında gerçekleştirilen sanat yazımı kariyerinin başındaki kişilere yönelik bu buluşmalarda, katılımcıların sanat yazımı pratiklerine yeniden bakmaları ve yazım-yayın konusunda farklı perspektifler edinmeleri hedeflendi.

Birbirini tamamlayıcı nitelikteki bu etkinlik serisinin 3 ve 10 Haziran’daki ilk iki ayağı Genç Sanat Dergisi’nin editörü sanat tarihçisi Seda Yörüker tarafından düzenlendi. Sanatçı söyleşileriyle ilgili 17 Haziran’daki üçüncü buluşmayı ise sanat yöneticisi Elif Kamışlı organize etti.

I. Buluşma: Sanat Yazımı Üzerine Söyleşi

Sanat yazımı nedir? Yazmaya nereden başlamalı? Yaklaşımlar ve mesafeler: Yazının sanata yaklaşma ve ondan uzaklaşma halleri nelerdir? Bir esere veya bir sergiye dair yazıyı okunur kılan nedir? Sanat yazımı ile sanat haberciliğini ayırmak niçin gereklidir? Sanat yazımında bağlayıcı olan nedir? Bir yapıt üretircesine yazmak mümkün müdür?

AWT Haziran Buluşmaları’nın 3 Haziran Salı 18:30-21:30 arasında gerçekleştirilen ilk ayağında, Seda Yörüker’in moderasyonuyla katılımcılar bu sorulara cevap arayıp konu hakkındaki tecrübelerini paylaştı. Etkinliğin sonunda, 10 Haziran’daki ikinci buluşma için yazı konuları belirlendi.