ArtWriting Turkey | Röportaj Atölyesi

  • Tarih: 08 Haziran 2016 Çarşamba
  • Yer: Mixer

-Katılım için başvuru gereklidir.

Mixer’in sanat yazımına odaklanan projesi ArtWriting Turkey (AWT), bir röportaj atölyesi ile devam ediyor. IstanbulArtNews Piyasa editörü Elvin Vural, Milliyet gazetesi kültür-sanat muhabiri ve Milliyet Sanat dergisinin plastik sanatlar editörü Fisun Yalçınkaya, sanat yazarı Gökşen Buğra ve Sanat Online sitesinin kurucusu Yasemin Elçi'nin liderliğiyle gerçekleştirilecek olan atölye iki oturumdan oluşacak ve sanat yazımında röportaj konusunu ele alacak. 8 Haziran Çarşamba günü 19:00-20:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek ilk oturumda düzenlenecek panelde, kültür-sanat alanındaki farklı aktörlerle gerçekleştirilecek röportajların nasıl bir çerçeveye sahip olması gerektiği tartışılacak. Daha sonra katılımcılara yapılacak röportajlar önerileri paylaştırılarak, bu röportajların farklı mecralarda nasıl yayımlanacağını irdeleyen bir çalışma yapılacak. 22 Haziran Çarşamba günü 19:00-20:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek ikinci oturumda ise atölye yöneticileri, katılımcıların yaptığı röportajları değerlendirecek ve düzeltmelerle yorumlarını kişisel olarak katılımcılarla paylaşacak. Daha sonra ise atölyede hazırlanan röportajlardan bir kısmı Sanat Online sitesinde ve Mixer'in blogunda yayımlanacak.

Atölyeye katılım ücretsizdir ve 12 kişi ile sınırlıdır. Katılım için serhat@mixerarts.com adresine 5 Haziran Pazar günü 18:00'e kadar konu başlığı 'AWT Röportaj Atölyesi' olan bir e-posta atarak özgeçmiş ve bir paragraflık motivasyon yazısı paylaşılması yeterlidir.

---

1988 yılında Varna’da doğan Elvin Vural, İstanbul Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji ve Siyaset Bilimi&Uluslararası İlişkiler bölümlerinde tamamladı. University College London'da Sosyal ve Kültürel Antropoloji alanında yüksek lisans yapan Vural, program kapsamında sanat antropolojisi ve çağdaş sanat dersleri aldı. İkinci yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi'nde yapan Vural, 2013-2015 yılları arasında Mixer’de etkinlikler sorumlusu ve AWT Koordinatörü olarak çalıştı. IstanbulArtNews, Milliyet Sanat, Artful Living, Sanat Online ve (Art)Unlimited gibi basılı ve online mecralar için sanat yazıları yazdı, röportajlar gerçekleştirdi. 2015 yılından beri IstanbulArtNews Piyasa editörü olarak çalışıyor.

1987 İstanbul doğumlu Fisun Yalçınkaya, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu. Müzikte Bir Deney: Anadolu Rock belgeselinde çalıştı. 2009 - 2013 yılları arasında Sabah gazetesi hafta sonu ekleri ve kültür sanat servisinde muhabir olarak çalıştı. 2013-2016 yılları arasında Sabitfikir edebiyat dergisinde çizgi roman yazıları yazdı. 2013'ten bu yana Milliyet gazetesi kültür sanat muhabiri ve Milliyet Sanat dergisi plastik sanatlar editörlüğü görevini sürdürüyor. TimeOut İstanbul, Vouge, Çevrimdışı Edebiyat'ın aralarında bulunduğu dergi ve yayınlarda sanat yazıları yayımlandı. 

Yasemin Elçi, Robert Kolej'i bitirdikten sonra Dartmouth College'da (A.B.D.) Ekonomi&Psikoloji birleşik anadal ve Fotoğraf eğitimi aldı. 2009 yılından beri galericilik yapan Yasemin Elçi, şu anda Nişantaşı'ndaki Galeri x-ist'in direktörü. Birçok basılı ve internet yayınına dışarıdan yazıyor. Ocak 2015'te açılan Sanatonline.net kültür-sanat haber sitesinin iki kurucusundan biri.