ArtWriting Turkey - Sanat Yazarları için Açık Çağrı

  • Tarih: 05 Ocak 2017 Perşembe - 15 Şubat 2017 Çarşamba

ArtWriting Turkey, yeni ve gelecek vaat eden sanat eleştirmenlerini ve sanat yazarlarını ortaya çıkarıp desteklemek amacıyla kurulmuştur. Mixer’in kurulduğu ilk günden itibaren başlattığı ArtWriting Turkey projesi, gelecek vaat eden ve donanımlı sanat yazarlarını bir araya getiriyor; workshoplar, sergi turları ve tartışma toplantıları düzenleyerek projeyi yenilemeye devam ediyor.

AWT, yeni projesiyle genç sanat yazarlarından hünerlerini göstermesini istiyor. Genç sanat yazarlarına yönelik yapılan açık çağrı ile amaçlanan onları yazım konusunda teşvik etmek, yazıları konusunda geri bildirim almalarını sağlamak ve Türkiye’de sanat yazımını daha ileri bir noktaya taşımak. Yapılacak açık çağrıya yanıt veren kişiler arasında seçilen 10 makale, Mixer’in web sitesinde yayınlanacak; bununla birlikte, 1000 adet baskı da müze, üniversite ve koleksiyonların kütüphanelerinde sergilenmek üzere dağıtılacak. Jüri tarafından seçilen üç yazarın yazıları Istanbul Art News’un Nisan sayısında yer alma hakkı kazanacak.

Bu yıl, Istanbul Art News Genel Yayınlar Direktörü Yasemin Bay, Doğan Kitap Yayın Direktörü, gazeteci-yazar Cem Erciyes, gazeteci ve AICA üyesi Evrim Altuğ projeye başvuran sanat makalelerini inceleyerek değerlendirecekler.

Açık Çağrı için başvuran yazarların, yakın zamanda gerçekleşen (Kasım, Aralık, Ocak ayları içerisinde) bir güncel sanat sergisi hakkında ve/veya bir sanatçı hakkında ve/veya sanat eserlerini inceleyen, daha önce bir yerde yayımlanmamış üç farklı makalesini, her biri 400 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlaması gerekiyor. 

Başvuruların, Word dosyası formatında mail olarak info@mixerarts.com adresine atılması gerekmektedir.

Başvuru için bilinmesi gerekenler:

❏    Başvurular sadece Türkçe olarak kabul edilecektir.
❏    Başvuran yazarların 18 yaş üzeri olması gerekmektedir.
❏    Başvuranların üçten fazla yayımlanmış sanat makalesi olmamalıdır. (Lütfen daha önce yayınlanmış yazılarınızın linklerini veya makaleleri mail olarak dosyaya ekleyiniz.)
❏    Başvurulan makalelerin Word Dosyası formatında olması gerekmektedir.

Önemli Tarihler:
Başvuru için Son Tarihi: 15 Şubat 2017
Ödüllerin Duyurusu: Mart 2017