Binary Prints – Music Portraits

  • Tarih: 19 Şubat 2016 Cuma - 18 Mart 2016 Cuma

Mixer, Katalan sanatçı Alex Trochut’un “Binary Prints – Music Portraits” sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kendi yarattığı tekniği kullanarak hazırladığı baskılarda, hem görsel hem işitsel tabiat temalarını tartışan Trochut, müzisyenlerin işlerini ve kimliklerini yansıtan “Music Portraits”teki portreler karanlıkta “uyanarak”, DJ’lerin ve dinleyicilerinin gece “canlanan” karakterlerine bir gönderme yapıyor.

Proje ve manifestosunu içeren “More is More” monografisinin ardından, aynı baskı üzerinde sunulan iki boyutlu düalite üzerine araştırmalar yapmaya başlayan Trochut, tek bir baskıda iki farklı imgenin yer aldığı, ışığa göre farklılaşan kendine has bir baskı tekniği kullanıyor. Bu sayede aynı baskı, ışıkta farklı, karanlıkta farklı bir görsel sunuyor.

Trochut, elektronik müzik dünyasının duayenleri ile yaptığı işbirliğiyle, “Music Portraits” serisinde James Murphy, Caribou, Four Tet, Damian Lazarus, Acid Pauli, John Talabot ve Lucy gibi müzisyen ve prodüktörler ile müziğin arkasındaki kişiliklerini inceliyor. Seride sanatçıların gece karakterlerini ortaya çıkaran, onları anonim kişiliklerinden müzik ve ses ikonu olmaya taşıyan ve odak haline getiren bir görsel tercüme yapılıyor. Canlı müzik deneyiminin özünde olduğu gibi, bu portreler de evrenseli, kişisel olanla birleştiriyor.

Alex Trochut hakkında

Alex Trochut geometrik ve organik formlarıyla bilinen bir illüstratör, tasarımcı ve tipografi sanatçısı.  İşlerinde her zaman basit bir kelime veya sembolü kavramsal bir sanat eseri seviyesine taşımayı hedefleyen sanatçı, tasarımları ve izleyici arasındaki dinamik alışverişin, işlediği görsel metaforlara, referanslara ve kelime oyunlarına dayalı bir diyalogdan ortaya çıktığına inanıyor.

Kariyerine freelancer olarak başlayan Trochut, 2007’de Barselona’da kendi tasarım stüdyosunu kurdu. Şu anda zamanını Brooklyn ve Barselona arasında bölüştüren Trochut’un müşterileri arasında Coca-Cola, Nike, Pepsi, Adidas, Puma, the Rolling Stones, The New York Times ve Absolut yer alıyor. Sanat ve tasarım konusunda verdiği konferanslarla konuşmacı olarak dünyayı dolaşmaya devam eden Trochut’un işleri sayısız yayında yer aldı ve eserleri küresel ölçekte sergilendi. 2011 yılında çalışmalarının felsefesini yansıtan tasarım ve illüstrasyonlarını içeren monografisi “More is More”’u yayınladı. Sanatçının projelerini ve manifestosunu içeren “More is More”, tasarım ve sanat çevrelerinden olumlu eleştiriler aldı.