56. Venedik Bienali

Sanat dünyasının hareketlendiği, Mixer’de de Printed’15 sergisinin devam ettiği şu günlerde farklı coğrafyalarda çok sayıda sanat etkinliğinin hazırlığı sürüyor. Son günlerin en çok konuşulan etkinliği olan Venedik Bienali’ni Mixer olarak mercek altına aldık.

Venedik Bienali bu sene 56. kez düzenleniyor. 9 Mayıs – 22 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinliğin başkanlığını Paolo Baratta, küratörlüğünü ise Nijeryalı küratör, yazar, sanat eleştirmeni Okwui Enwezor üstleniyor. 136 sanatçının katıldığı bienalde, başlık “All The World’s Futures – Dünyanın Tüm Gelecekleri” olarak belirlendi. 2006 yılından bu yana Venedik Bienali’nde kendine yer bulan Türkiye Pavyonu ise bu sene Defne Ayas küratörlüğünde bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında yer alıyor.

Bienalde bu sene Türkiye Pavyonu’nda Sarkis, Ermenistan Pavyonu'nda 18 sanatçı ile birlikte Hera Büyüktaşçıyan, yine bienal kapsamında Meriç Algün Ringborg ve ana sergide Kutluğ Ataman yer alıyor. Başak Şenova ise Makedonya Pavyonu'nun küratörü olarak bienalde yerini aldı.

Sarkis, İtalyanca’da ‘nefes’ anlamına gelen ‘respiro’ adlı eseri için: “Zamanların başlangıcına, ilk gökkuşağına, diğer bir deyişle ışığın ilk kırılma anına gideceğiz. Tarihin içindeki belirli anlara sabitlenmek yerine bugünün ve uzak geçmişin güncelliğine aynı anda sahip çıkacağız. Durağanlığa karşı dönüşmeye, dönüştürmeye, nefes almaya, hissettirmeye devam edeceğiz” diyor. Aynaların, vitray panoların, neon ışıkların ve gökkuşağının renklerinden ve duruşundan esinlenilerek hazırlanan yerleştirme dışında Sarkis'in iki yerleştirmesi daha Venedik dışında eş zamanlı olarak İstanbul ve Cenevre'de gösterilecek .

Adelina Cüberyan von Fürstenberg’in küratörlüğünde hazırlanan Ermenistan Pavyonu ise bu yılın en çok dikkat çeken pavyonlarından biri. San Lazzaro adasındaki Mekhitarist Manastırı’nda yer alan pavyonda Büyüktaşçıyan’ın iki eseri Sarkis’in de dört eserinin de yer aldığı pavyon, en iyi ulusal katılım olarak görülerek Altın Aslan'a layık görüldü.

Kutluğ Ataman'ın 'Sakıp Sabancı'nın Portresi' adlı eseri The Guardian, Artnews gibi önemli yayınlarda kendine yer bulduğu gibi, Artslife eleştirmenleri tarafından bienaldeki en iyi 5 eserden biri olarak değerlendirildi. Meriç Algün Ringborg ise bienalde ‘Souvenirs for the Lanslocked' adlı eseri ile yer alıyor. 

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu Danışma Kurulu’nda sanatçı Ali Kazma, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi ve AICA International Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu, küratör ve sanat eleştirmeni Cristiana Perrella, küratör Doç. Dr.  Lewis Johnson ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Zerrin İren Boynudelik yer alıyor.

Bienalin ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ Ganalı El Anatsui’ye giderken, ABD’li Susanne Ghez ise ‘Sanata Katkılarından Dolayı Özel Ödül’ü almaya hak kazandı. Bienalde ayrıca, sosyalizmin temel okumalarından Karl Marx’ın Das Kapital’i de sürekli sesli olarak okunuyor. Siyasal boyutuyla öne çıkan bienalde kültürel kimlik, göç, çatışmalar ve dini ayrımcılık gibi konular üzerinden sistem ve alternatifleri mercek altına alınmış oluyor. 

Tarih 21.5.2015

Etiketler: