ArtInternational 2014 Rehberi

Bu yıl ikincisi düzenlenen Art International Fuarı, geçen seneki gibi yine Haliç Kongre Merkezi’ndeydi. Katılan galeri sayısı 62’den 80’e yükseldi, yeni eklenenler arasında Pearl Lam ve Edouard Malingue gibi Uzak Doğu’dan galeriler de yer alıyor. 26-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen fuarın yönetmeni geçen seneki gibi Dyala Nusseibeh; sanat yönetmenliğini ise Stephane Ackermann üstleniyor. Uluslararası galerilerin İstanbul’a getirdiği sanat işleri haberlerini sırasıyla şöyle sıralayalım: 

1. İngiltere’den katılan Berloni Gallery, Filistinli sanatçılar Steve Sabella ve Hani Zurob’un son dönem çalışmalarıyla katılıyor fuara. Daha önce sergilediği pullarla bölgedeki savaşa dikkat çeken Sabella’nın, bu kez Kudüs’teki duvarlardan topladığı parçalardan oluşan yeni işi, barış umudunu bir kez daha yineliyor. Bulunmuş objelerle yaptığı ve origami tekniğini andıran 2 ya da 3 boyutlu çalışmalarıyla sokak sanatına heykeli dahil eden Clemens Behr’in işleri ise Almanya’dan Circle Culture Gallery’nin standında sergileniyor. Galeri ayrıca, günümüz pop art sanatının ünlü ismi Stefan Strumbel ve fuarların gözde genç sanatçısı Katrin Fridriks’in çalışmalarını da Art International’a taşıyor.

2. Belçikalı ünlü galeri Deweer’ın koleksiyonu ise iki ünlü ismi bir araya getiriyor. 2002 yılında kraliyet ailesi tarafından açılışı yapılan Brüksel Kraliyet Sarayı’nın salonlarından biri olan “la salle des Glaces”ın tavanını böceklerle kaplayan ve seyircilerin salonu söylenerek terk etmelerine neden olan oyunların yazarı olarak da tanınan Jan Fabre ile, 1988 Turner Prize ödüllü İngiliz heykeltıraş Tony Cragg’in işleri Deweer standında yer alıyor. Cragg’in bir diğer işi de İsveçli galeri Anderson: Sandstrom’ün koleksiyonunda da izlenebiliyor. Galeri aynı zamanda, geçen yıl “In Search of a Winner” işiyle fuarın ilgi odağı olmuş İsveçli sanatçı Assa Kauppi’nin bronz heykellerden oluşan ‘The Race is Over’ serisini de gösterime sunuyor.

 3. Andipa’nın standında ise Andy Warhol, David Hockney, Banksy ve Damien Hirst’in çalışmalarına rastlıyorsunuz. Ayrıca “Görünmez Adam” olarak da bilinen Liu Bolin de, Galerie Paris-Beijing standında işleriyle size bekliyor. Diğer ünlü galerilerden Lisson Gallery, Anish Kapoor’un işlerini bir kez daha getiriyor fuara. Ayrıca Marina Abramovic ve Ai Weiwei’nin işleri de Lisson Gallery’nin sunduğu çalışmalar arasında.

4. Fotoğraf koleksiyonu olanların ise  en çok heyecanlanacağı yer; Robert Miller Gallery. Diane Arbus, Lee Krasner, Herbert List, Yayoi Kusama, Willem Oorebeek ve Patti Smith gibi isimlerle çalışmalarda yüz yüze geleceksiniz.

5. Sabancı Müzesi’ndeki sergiye henüz gitmediyseniz Art International’da Joan Miró’nun sanatıyla Galeri Lelong’da karşılaşıyorsunuz. Paris’in en önemli galerilerinden biri sayılan Galerie Lelong’un standında bronz heykelleri ve kâğıt üzerine çalışmaları sergilenen sanatçının 2 metrelik “Statue” adlı heykeli de, Haliç Kongre Merkezi’nin terasına, fuarın “By The Waterside” bölümüne yerleştiriliyor. Terastaki bölüm olan “By The Waterside”daişleriyle arzıendam eden diğer sanatçılar; Mario Mauroner Gallery’den Jaume Plensa, Galerie Lelong’dan Joan Miró, Pi Artworks’ten Osman Dinç, Weingrüll’den Benjamin Appel, Lisabird Gallery’den Karl Karner, Rosenfeld Porcini’den Keita Miyazaki, Louise Alexander’dan Laurent Bolognini, Leila Heller’dan Steven Naifeh.

6. Son olarak, Türkiye’den ise 12 galeri fuara katılıyor; Galeri Manâ, NON, Pi Artworks, PİLOT, Rampa, ArtSümer, x-ist ve Galeri Zilberman gibi geçen yıl da katılmış galerilerin yanı sıra, Dirimart, Galeri Nev, Rodeo ve Sanatorium gibi yeni galeriler de fuardaki yerlerini alıyor. Ayrıca Türkiye çağdaş sanatının önemli isimlerinden bazılarının çalışmaları da, yabancı galerilerle birlikte gösteriliyor. Bunlar arasında, Leila Heller Gallery’den Kezban Arca Batibeki, Murat Pulat ve Gülay Semercioğlu; Edouard Malingue Gallery’den Nuri Kuzucan ve Galerie Lelong’dan Ramazan Bayrakoğlu bulunuyor. Taner Ceylan da kendisini temsil eden Paul Kasmin Gallery’nin standında, sanat hayatında yaptığı ilk heykeliyle yer alıyor.