ArtWriting

Kitabın online versiyonunu görüntülemek ve indirmek için tıklayın.

  

Mixer’in kariyerinin başındaki sanat yazarlarını desteklemeyi amaçlayan uzun soluklu projesi ArtWriting Turkey (AWT)’nin ilk yayını 5 Şubat 2015, Perşembe akşamı sanat dünyasına merhaba dedi. “Çağdaş Sanat Eleştirilebilir Mi? 4 Sergi, 18 Deneme” isimli yayının lansmanı ile Mixer, tempolu bir koşunun ilk parkurunu tamamlamış bulunuyor.

2013 yılının Kasım ayında başlayıp belirli aralıklarla devam eden söyleşi ve atölyelerle Mixer, sanat yazımıyla başlangıç düzeyinde ya da ileri düzeyde ilgilenen kişileri bir araya getirme misyonunu gerçekleştirerek, 2 yıldan kısa bir sürede katılımcıların sanat yazımı pratiklerinin geliştirilmesini ve farklı perspektiflerle buluşmalarını sağlayan bir platform haline geldi.

Bu misyon ışığında odağını biraz daha genişleten Mixer’in ARTER, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Mixer ve SALT Beyoğlu gibi çeşitli sanat kurumlarında 2014’ün son çeyreğinde düzenlenmiş olan Göçebe Bakış, Çok Sesli, The Built Environment ve Yazlık: Şehirlinin Kolonisi sergileri hakkında yazılmış 18 değerlendirmeyi içeren bu yayınını hazırlamak için, genç sanat yazarları Ekim 2014’te sanat yazımı ve eleştirisinin usta isimlerinden küratör Fırat Arapoğlu, küratör Çelenk Bafra, editör İlkay Baliç ve sanat tarihçi Osman Erden ile bir araya geldi. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen katılımcıların küçük gruplara ayrılarak bu değerli isimlerle birlikte gezip tartıştıkları sergiler hakkında yazdıkları bu yazılar, Türkiye’de sanat yazımının güncel durumuna ışık tutmayı hedefleyen bu değerli kaynakta derlendi.

Türkiye ve dünyadaki sanat kurumları ve kütüphanelerinin de arşivine girmesi ve Türkiye’de sanat yazımının geleceği için bir kaynak olması hedeflenen bu yayınla Mixer, sürekli bir gelişim gösteren sanat yazımı konusunda somut bir üretim ortaya koymuş oluyor. Mixer’in ArtWriting Turkey Projesi, önümüzdeki dönemlerde de diğer sanat kurumlarıyla iş birliği içerisinde devam edecek.

 

Kitabın online versiyonunu görüntülemek ve indirmek için tıklayın.