İlk Sanat Eserinizi Satın Almaya Hazır Mısınız?

Tüketim çılgınlığının baş gösterdiği, bir çift ayakkabıya yüzlerce lira ödemekten çekinmediğimiz günümüz dünyasında, tahmin ettiğinizden daha uygun rakamlara sanat eseri satın alabileceğinizi biliyor muydunuz? Hem ruhunuzu besleyecek hem de sanatçılara destek olmanızı sağlayacak en doğru yöntem kendinize ait bir koleksiyon oluşturmaya başlamak. Peki bunun için nasıl bir yol izlemek gerekir, nerden başlamak lazım? Aslında koleksiyon oluşturmanın belirli kuralları elbette yok fakat yeni koleksiyonerlere ve koleksiyoner adaylarına bazı tavsiyelerimiz var.

 

Gelişmekte olan ve genç sanatçıları takip edin

Başlangıç için en iyi yol gelişmekte olan sanatçıları keşfetmek. Böylece bir sanatçının gelişimi esnasında, yaşamından eserlerine yansıyan ve sanatında değişen tüm dinamikleri gözlemleme şansı elde etmiş olursunuz. Sanatçı yeni eserler üretmeye ve kendini geliştirmeye devam ederken siz de koleksiyonunuzda her geçen gün sizin için değeri artacak olan bir parçaya sahip olursunuz.
Genç sanatçıları keşfetmek için Mixer’in web sitesinde sizin için hazırladığımız koleksiyonları her ay takip edebilirsiniz.  

 

Doruk Pireci, dark deer, tuval üzerine akrilik boya, 70x120 cm, 2015

 

Adım adım başlayın

Limitli sayıda üretilmiş eserler hem daha ulaşılabilir hem de başlangıç için ideal eserlerdir. Küçük birkaç parçadan başlayıp koca bir koleksiyona nasıl dönüşeceğini adım adım gözlemleyin. Fotoğraf, değişik tekniklerle üretilmiş baskılar ve bu baskı tekniklerinin detaylarını öğrenin. Dünyada da oldukça yaygınlaşan edisyonlu işleri dünyanın farklı ülkelerinde yer alan online sitelerden takip edin, kendi favori sanatçılarınızı belirleyin.

 

Ko Machiyama, insan canlısı, fine art baskı, 42 x 59.4 cm, 20 edisyon

 

Küçük boyutlu eserleri bir araya getirin 

Başlangıçta küçük boyutlu eserlere duvarda ve deponuzda yer bulmak her zaman daha kolaydır, onları görebileceğiniz yerlere asın. Büyük bir duvarda birkaç eseri asimetrik şekilde asmak oluşturduğunuz seçkiyi görmenizi sağlayacaktır. 

 

  

Meltem Şahin, şişenin üstü, arşivsel pigment baskı, 14x10 cm, 30 edisyon, 2013

Meltem Şahin, reversed leaf, arşivsel pigment baskı, 14x10 cm, 30 edisyon, 2013

Meltem Şahin, oyster tree, arşivsel pigment baskı, 14x10 cm, 30 edisyon, 2013

 

Hedef belirleyin 

Sanatın ulaşılabilir olduğunu unutmayın. Yatırımınızı cüzdanınızdan çıkarıp duvarınıza asın. Başlangıç için bütçenizi aşacak eserler satın almayın. Bunun için Mixer Editions bölümünü ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Kendinize bir hedef belirleyin. Mesela ‘’her yıl X TL koleksiyonumu geliştirmek için ayıracağım.’’

 

Sergileri takip edin ve sanat bloglarını okuyun

En doğru bilgiyi sanat kurumları, galeriler ve sanat yazarlarından alacağınızı unutmayın. Açılışlara ve sergilere gitmeye özen gösterin, ya da galerilerden sanatçının dijital kataloğunu isteyin. Kendinizi geliştirmek için online sanat sitelerini düzenli olarak takip edin, beğendiğiniz veya merak ettiğiniz sanatçılar hakkında çıkan yazıları ve röportajları okuyun. Basılı mecralara yıllık abone olarak güncel sanat haberlerini global olarak takip edebilirsiniz. 

Tavsiyeleri dikkate alın ama en önemli şeyin her gün duvarınızda görmek istediğiniz eseri tercih etmeniz olduğunu unutmayın.

 

Eda Oslu

Tarih 7.9.2016

Etiketler: mixer editions