İnsanlar para için ne yapar?

Bu sene 11’incisi düzenlenen Avrupa Çağdaş Sanat Bienali “Manifesta” 11 Haziran - 18 Eylül tarihleri arasında Zürih’te gerçekleşiyor. İlk kez tek bir kişinin küratörlüğünde gerçekleşen bienalde Berlin’li sanatçı Christian Jankowski “İnsanlar para için ne yapar?” sorusu çerçevesinde Zürih’teki çalışma alanları ve bunların sanat ile ilişkisine değinen bir kurgu sunuyor.

Dikkat çeken işlerin başında ise Zürih Gölü’nün üzerine yerleştirilmiş yapay ada geliyor. Jankowski içerisinde havuz, bar ve hatta açık hava film gösterimleri için dev bir ekran barındıran, geniş açık alanlarıyla birlikte çok yönlü, yüzen bir platform tasarlamış.

Ayrıca Mike Bouchet’in 80 tonluk devasa kaka dağı da bienalde sergilenen eserler arasında! Kullandığı malzemenin insanlara daha az korkutucu hatta sevecen görünmesini amaçlayarak, yaptığı işin toplumun bir eseri olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu şakayla karışık bir şekilde dile getiriyor.

Türkiye’den ise manzara resimlerinin ulusal kimliğin oluşumunda oynadığı rolü sorgulayan Aslı Çavuşoğlu Muthoscapes adlı eseri ile katılıyor. Çavuşoğlu’nun projesinde kayıp kıta Mu’nun efsanesi, İsviçre manzaralarının resmedildiği eserlerin ardından gün yüzüne çıkıyor.

Manifesta, köklü sanatsal geçmişiyle öne çıkan Zürih’te, sanatçılar ile toplumun her kesiminden çalışanı bir araya getiriyor ve şehrin atmosferini çağdaş sanatın egemenliği altına alıyor. Yaz tatilini sanatla beslemek için rotanızı İsviçre’ye çevirebilirsiniz!

 

 

Hazırlayan: Ayşe Yılmaz

Tarih 6.8.2016

Etiketler: biennial, contemporary art, manifesta, 11, m11, zurich, switzerland