Mixer Editions koleksiyonculuğa farklı bir bakış açısı getiriyor!

Mixer Editions koleysiyonunu görmek için tıklayın!

 

Mixer Editions sayesinde artık yerli ve yabancı birçok sanatçının edisyonlu fotoğraflarını, dijital işlerini ve sertifikalı röprodüksiyonlarını kapsayan geniş bir seçkiye ulaşabileceksiniz. Böylece yeni koleksiyoncular ve sanatseverler uygun fiyatlara orijinal işlere sahip olurken, sanatçılar da daha fazla kişiye ulaşma fırsatını yakalamış olacaklar.
 
Mixer Editions nedir? Nasıl işler?
 
Genelde galeriler koleksiyonculara, kurumlara ve müzelere, birkaç sıfırlı fiyatları olan, geniş formatta, tek baskılı veya 3-5 baskılı fotoğraf ve dijital işler sunarlar. Baskı bir eser almak isteyenin önündeki en ulaşılabilir alternatif ise, müze dükkânlarının sunduğu toplu üretim, başyapıt röprodüksiyonlardan öteye gitmez. Özetle, uygun fiyatlara, nitelikli fotoğraf veya dijital işlere ulaşmak bir hayli zor. Genç sanat mekanı Mixer, Türkiye’deki bu önemli eksikliği gidermek için, yeni koleksiyonculara ve sanatseverlere Mixer Editions’ı sunuyor.
 
Mixer Editions 20’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçının, 400’ü aşkın imzalı sınırlı edisyon işiyle yola çıkıyor. İş başına edisyon baskı sayısı 5 ila 100 arasında değişiyor, bu da Mixer Editions’ın fiyatlarını ulaşılabilir (60TL-1750TL) bir fiyat aralığında tutabilmesini sağlıyor. Mixer Editions’ın başlıca amacı, geniş formatlı sanatsal fotoğrafların, dijital işlerin ve röprodüksiyonların müze kalitesinde baskılarını, ulaşılabilir fiyatlarla sanatseverlere sunabilmek.
 
Edisyonlu sanat eseri nedir?
 
Edisyon, bir eserin o formatta ve boyutta maksimum yapılabilecek baskı sayısını gösterir. Örneğin, bir eser 100 edisyonluysa, ancak 100 edisyon basılabilir (sanatçı kopyaları hariç). Bütün baskılar imzalıdır. Burada amaç, sanat eserinin satışını belli bir sayıyla kısıtlayarak hem orijinalliğini bozmamak, hem de “sahipliğini” birden fazla kişiyle bölüştürerek maddi değerini sanatsever için alınabilir rakamlara çekmektir. Örneğin 75 edisyonlu bir fotoğrafın sahibi, bu sanat eserinin haklarını 74 farklı kişiyle paylaşmış olur, böylece sanat eserinin maddi değeri de bu alıcılar arasında pay edilir.
 
Bir eserin sertifikalı olması ne demektir?
 
Sertifika, eserin sanatçının izniyle, istediği sayıda ve şekilde üretildiğini belgeleyen ve hukuki açıdan, o kopyanın fikri mülkiyetini temsil eden bir dokümandır. Bu doküman sayesinde eser, sanatçının ve sanat piyasasının gelişmesiyle beraber maddi ve manevi değer kazanır. Ayrıca bu sertifika, eserin posterden farklılaşmasını ve sanat eseri kategorisine girmesini sağlayan bir unsurdur.
Yeni bir sanat eseri alırken kendinize; “Evimin atmosferine uyuyor mu?”, “Koleksiyonumu tamamlıyor mu?”, “Hangi eseri, hangi tarzı, hangi çerçeveyi seçmeliyim?”, “Hangi asma sistemini uygulamalı, nasıl sunmalıyım?” sorularını sorarsınız. İşte Mixer Editions, bu sorulara hep beraber yanıt bulabileceğimiz bir proje.
 
Fine Art baskı ve kâğıt nedir? Nasıl bir sunum seçilmeli?
 
Mixer Editions alıcıya; kendi içlerinde de çeşitlenen, dört farklı bitmiş ürün tipi sunuyor. Koleksiyoner, isterse sertifikalı işini Fine Art baskı olarak, isterse çerçeveli şekilde, isterse diasec veya isterse kanvasa gerilmiş şekilde teslim alabiliyor.
Fine Art baskı: Her ürün için geçerli olan bir özelliktir. Görselin yapısına, boyutuna ve renklerine göre Mixer Editions ekibi, eserin sanatçısıyla birlikte en uygun kâğıdı seçer. Kağıt ve görsel hazırlandıktan sonra Canon iPF8100 baskı makinesinde iş üretilir. Bu aşamadan sonrası alıcının tercihine göre şekillenir.
 
Çerçeve: Siyah, beyaz, renkli, plastik, ahşap, paspartulu, paspartusuz, basit camlı, camsız, müze camlı gibi birçok farklı seçenekle alıcıya sunulur.
 
Diasec: Baskıyı alüminyum dibond üzerine kalıcı olarak yapıştırıp, üzerini şeffaf pleksiglas ile kaplayarak elde edilen çağdaş ve çok kullanılan bir sunum yöntemidir.
 
Kanvas: Tahta karkasın üzerine gerilmiş kanvas baskı, fotoğrafınızı bir tabloya dönüştürür.
 
Yukarıda sunulan her bir seçenek için Mixer Editions ekibi, gönüllü danışmanlık ve bütçelendirme çalışması yapıp, sanatçı ve alıcıyla mutabık kalarak en uygun ve hızlı teklifi oluşturur.
 
Fiyat aralığı ve boyutlar
 
Mixer Editions seçkisi; fiyatları 60 TL ila 1750 TL, boyutları 25x25 cm. ile 118,9x84 cm. arasında değişen edisyonlardan oluşuyor.
 
Mixer Editions, sanatçılarla işbirliği içinde her bir eserin boyutlarına ve edisyon sayılarına karar veriyor. Sanatçının bilinirliğine ve işlerin içeriğine göre, fiyatlandırma ve boyutlandırma farklılaşıyor. Örneğin, orijinal yağlı boya bir işin sertifikalı röprodüksiyonu, orijinal işten daha ufak olur, aynı orantı fiyata da yansır. Bu fiyat da edisyon rakamına bölünür. Daha somut bir deyişle,  bir eserin orijinal yağlı boya boyutu 100x100cm ve fiyatı da 10.000 TL ise, edisyon boyutlarından biri 50x50cm ve fiyatı da 5.000 TL olarak hesaplanır. Edisyon sayısı 50 olarak belirlendiği takdirde, sanatseverler her bir edisyonu 100 TL gibi makul bir bedelle edinebilir.
 
Bir eserin edisyonları %60 satışa ulaştıktan sonra, eser “Çok Satanlar” kategorisine girdiği ve piyasa değeri yükseldiği için, doğal olarak edisyonlarının fiyatı da yükseliyor. Bunun sonucunda ise ilk alıcının yaptığı yatırım değer kazanmış oluyor.
 
Sanatçılar nasıl seçiliyor?
 
Mixer Editions’taki lansman sanatçılarının birçoğuyla, sanat anlayışlarına güvendiğimiz kanallardan iletişim kurduk. Hepsi çok olumlu ve enerjik tepki verdiler. Özellikle yabancı sanatçılardan çok destek gördük. Bunun dışında Mixer’in kendi sanatçıları arasında bir duyuru yaptık, röprodüksiyonlarını satışa sunmak isteyen sanatçılar da Mixer Editions ekibine dahil oldular. Bu sanatçılar dışında yeni sanatçı arayışlarımız sürekli devam edecek.
 
Kişisel başvuru, online duyurular ve önerilere her zaman açığız!
 
Mixer Editions eserleri nasıl ve nereden satın alınabilir?
 
Mixer Editions eserlerine, Mixer’deki Mixer Editions standından ve www.mixerarts.com adresinden ulaşılabilir. Galeriden yapılan alışverişlerde, talep edilen esere göre, teslimat 15 dakika içerisinde bile yapılabilecek. Özel bir sunum üretimi gerektiren işlerde ise teslim süresi, en fazla 5 iş günü.

Tarih 22.11.2013

Etiketler: editioned, art, affordable, gifts, print, fine, art