PechaKucha - Mimar Nurgül Yardım

29 Nisan Salı akşamı Mixer’de sıradışı bir etkinlik gerçekleşti. Mixer ekibinin 34Solo ile ortaklaşa düzenlediği bu PechaKucha Night İstanbul etkinliğinde, mimari ve çağdaş sanat bir araya geldi. Bu geceyi kaçıranlar geceye katılan mimarların yazılarını Mixer blog üzerinden takip edebilirler. Bu serinin ilk yazısı Mimar Nurgül Yardım'dan, faydalı olması dileğiyle...

-Pecha Kucha akşamı üstüne düşünceler-

Çağdaş sanatın ve mimarinin mimarlar tarafından keşfini dinlemek, bu konu üzerine düşünmek, düşlemek ilham vericiydi. Geceye katılan mimarlar, sanatçılar, sanatseverler ve kent severlere ve bunu düşünenlere teşekkürler.

Nasıl sanatı insanlardan uzak düşünmek mümkün değilse, mimariyi de kentle ayırmak mümkün olmaz herhalde. Düşününce, kentin sanatın insanın mimarinin  hepsinin bağları yoğun, heyecanlı. 

Kentin ve sanatın üstüne eklenen 'sergileme' kavramı benim "Pecha Kucha"mdaki çıkış noktam oldu. Sokaktan geçen insan olarak balkonları hep izlerim ve bana hep bir şeyleri sergiliyor izlenimi yaratırlar. Tamamen bunu düşünerek Mixer'den seçtiğim işi sergilemek ve tüm sokakları gezmesini istemek bana heyecan verdi.  Aslında 'hali hazırda' sergileyen ama 'farkında olmadan' sergi mekanı olan balkonlar artık sanatın yeni mekanları olabilirdi.

Tüm istediğim balkonlar kadar kente yakın bize yakın bu ara yüz mekanlarının çağdaş sanata nasıl ev sahipliği yapacağını merak etmemiz. Balkonların iç dünyayı yansıtmasına artı bir de sanat katmanı koymak. Sanatın içten dışa yüzünü görelim istedim.

Pecha Kucha akşamında gerçekleştirilen tüm sunumlarda  -20x20 lerde demek belki daha yerinde olur-  çağdaş sanatın, mimarinin ne kadar yanında içinde üstünde belki içinde olduğunu anlamaktı. Bu hisler mimar olarak benim kente dair iyi şeyler yapmanın sanatla ne kadar mümkün olabileceğini görmemi sağladı.

" Kentin ve sanatın balkonda sohbet ettiği , mimarinin de bununla gururlandığı bir durum olsa keşke."   Sunumumu bitirirken de kurduğum bu hayal gibi, hayatımızda geçen her günde sohbetimiz bol olsun.

Yirmişer saniye bile olsa :)

Sunumun videosunu izlemek için tıklayın:

https://vimeo.com/95524268

 

Tarih 16.5.2014

Etiketler: PechaKucha, presentation, sunum, art, sanat, architecture, mimari, mimar