PechaKucha Night İstanbul MIXER Özel: "Mekanlarda Mimar Gözüyle Çağdaş Sanat” Etkinliğinin Ardından…

29 Nisan Salı akşamı Mixer’de sıradışı bir etkinlik gerçekleşti. Mixer ekibinin 34Solo ile ortaklaşa düzenlediği bu PechaKucha Night İstanbul etkinliğinde, mimari ve çağdaş sanat bir araya geldi.

Mixer, Kasım 2012’deki açılışından bu yana, sanatı herkese ulaşılır kılmak, sanat dünyasına yeni bir bakış getirmek ve genç sanatçıları desteklemek misyonlarına hizmet eden özgür ve yenilikçi bir sanat mekanı. Bu amaçları gerçekleştirmek adına, geniş bir fiyat aralığında özgün eserler sunmanın yanında çeşitli etkinlik, seminer ve atölyeler düzenleyerek, Mixer izleyicileriyle alışılagelmiş galeri-ziyaretçi ilişkisinin ötesinde bir bağ kuruyor.

Birçok ülkede gerçekleştirilen PechaKucha geceleri, tema olarak belirlenmiş olan konunun kısa, öz ve etkili sunumlarla izleyiciyle buluşturulmasını hedefliyor. Etkinliklerde sunum yapmak isteyen kişiler, her birine en fazla 20 saniye ayırabilecekleri 20’şer slayttan oluşan birer sunum ile izleyicinin karşısına çıkıyor. Hem konuşmacı hem dinleyiciler için eğlenceli, dinamik ve etkileşimli bir ortam yaratan bu planlama ile, alışılagelmiş sunum tekniklerinin dışına çıkılıyor ve farklı bir bilgi aktarım biçimi tecrübe edilmiş oluyor.

29 Nisan’daki PechaKucha Mixer Özel etkinliğinde sunum yapan yedi mimar ve bir sanatçı, Mixer’in internet sitesi (www.mixerarts.com) üzerinden de ulaşılabilen 500’ü aşkın esere sahip zengin koleksiyonundan seçtikleri eserleri kendi belirledikleri bir mekana yerleştirerek, mimari ve çağdaş sanat arasındaki ilişkiyi sorguladı. İzleyiciler, hem iç hem dış mekanların, hem günümüze sapasağlam ulaşmayı başaran tarih şahidi yapıların hem de hayali uzamlara sahip mekanların kullanıldığı sunumlarda, sanatın uçsuz bucaksız etkisini tecrübe ettiler.

Etkinliğin ilk konuşmacısı Emir Uras, seçtiği işleri İstinye’deki Cihangir Yoga’nın iç mekanına uygularken, Ceylan Önalp yaşadığı çevrede yaptığı yürüyüşler esnasında keşfettiği mozaik desen çalışmalarını çağdaş sanat eserleri ile harmanladı. Üçüncü sırada sahneye çıkan Nurgül Yardım, yapıların dışarı açılan kısımları olan balkonları sanat eserleriyle donatarak yeni bir ifade biçimi yakaladı. Aradan önce sahnede dinlediğimiz son mimar olan Büşra Tunç ise, yapı temsilleri ve beden temsillerini karşılaştırdığı bir sunum ile izleyicilerin karşısına çıktı.

Kısa bir aradan sonra, sahneye ilk olarak çıkan Hayat Akyar, seçtiği eser ve mekanlar arasında hafızasının kendisine anımsattığı yollardan geçtiği bir sunum sundu. Evren Başık ise, restorasyon ve düzenlemesiyle uğraştığı Balıklı Han’a yerleştirdiği eserlerle Balıklı Han’ın zihinlerde bıraktığı anlam ve etkiyi nasıl devam ettirdiğini anlattı. Etkinliğin son sunumunu yapan Pelin Serin ve Burçin Başkurt ise, seçtikleri eserlerin zihinlerinde canlandırdığı hayali mekanları izleyici ile paylaştılar.

Mixer’in yenilikçi etkinlikleri devam edecek. Duyurulardan haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.