Sıraselviler'e Veda

Cihangir, İstanbul’un tarihi karakterini kaybetmemiş, şehrin eski ruhuna kapı açan en güzel mahallelerinden biri.  On dokuzuncu yüzyılda, tam anlamıyla Batılılaşan mahallelerin ilklerinden olan Cihangir bir çok etnik kimliği bir arada bulunduruyordu. Bu yapıya Yunan, Rum, Ermeni, Musevi, genellikle İtalyan asıllı Levantenler, Fransızlar, Alman ve Türkler dahildi. Sahip olduğu kültürel çeşitlilikle birlikte döneminin tanınmış sanatçılarının atölyelerini de barındıran Cihangir, bu özellikleriyle ‘seçilmiş’ mahalle ününü aldı. Bölgede yaşayan köklü ailelerle birlikte mahallenin şöhreti geçmişten günümüze devam etti. Mixer geçtiğimiz iki yılı, Cihangir’in bu kültürel yapısına katkı sağlayarak geçirdi. 2015 yılında Taksim Sitesi No:35’e taşınan Mixer, genç sanatçıları keşfederek ve onlara alan sağlayarak çağdaş sanata katkıda bulunmak üzere Sıraselviler’de faaliyet gösterdi. Edisyonlu sanat eserleriyle sanatı daha ulaşılabilir kılarak bir çok kişiye koleksiyoner olma motivasyonu sağlayan Mixer, Türkiye’de çağdaş sanatın yaygınlaşması adına pek çok seminer ve etkinliğe de ev sahipliği yaptı.

Kentin sürekli değişen atmosferinde Mixer’in Sıraselviler’de bulunduğu bina kendi başına bir kültürel tarihi içinde barındırıyor. Doksanlı yıllarda İstanbul gece hayatına hakim herkesin bildiği Kemancı, Galata’daki yerinin yangında harap olmasının ardından bu binaya taşındı. Yıllar içerisinde binanın tüm katlarına (Sıraselviler Mixer’in iki yıldır ikâmet ettiği katlar dahil) yayılan Kemancı, bir çok yeni müzisyeni keşfederek onları izleyiciyle buluşturdu. Kemancı’nın müzisyenlere açtığı alanı Mixer benzer bir misyonla, çağdaş sanat alanında üreten veya üretmek isteyen pek çok sanatçı, küratör ve yazara açarak izleyicilere de çeşitli ve kapsamlı seçkiler sundu.

2013 yılında Zeki Ateş’in (Kemancı Zeki) vefatından sonra isim haklarını kaybeden ve tamamıyla kapanan Kemancı’dan sonra ise bina bir çok kez el değiştirdi. Çeşitli amaçlar için kullanılan mekân, Mixer olmadan önce bir saunaya dönüştürülmüştü. Kuruluşundan itibaren gerçekleştirdiği otuzuncu sergi olan “Nonlinear Future” ile 1 Ekim 2015’te açılışını yaptığı Sıraselviler’deki bu mekân, geçtiğimiz iki yıl boyunca farklı temalarda gerçekleştirilen ondan fazla sergi ile mahallenin kültürel yapısına katkıda bulundu.

Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, Mixer’in Sıraselviler’deki macerası Ağustos 2017’de sona eriyor. Karaköy, Mumhane Caddesi No: 50’ye taşınan Mixer, kapılarını 17 sanatçıdan kapsamlı bir seçkiyle “o+oma+a” başlıklı bir sergiyle açacak. 20 Eylül’de görülmeye başlanacak sergi, insan ve makine ilişkisinin her geçen gün evrildiği çağda sergi pratiklerine dair yeni bir yorum getirmeyi amaçlıyor.  Bu güzel oluşumun parçası olmak isteyen herkesi yeni mekânımıza bekliyoruz.

Cansu İşbilir

Tarih 22.8.2017

Etiketler: yeni adres, karaköy