Things That Count . . . Things That Don’t

New York The Abrazo Interno Gallery at The Clemente’de gerçekleştirilecek “Things That Count . . . Things That Don’t”  sergisi, Türkiye’den genç sanatçıları ağırlıyor. Küratörlüğünü The Clemente Education and Cultural Center’da konuk sanatçı olarak bulunan ve uzun yıllar Türkiye’de yaşamış Pamela Cardwell’in gerçekleştireceği sergi 4 Haziran’da başlayacak.

New York’u Türk sanatı ile tanıştırma amacı güden ve Türkiye ile Amerika arasında bir sanat köprüsü kuracak olan sergide Mixer’in sanatçılarından Aslı Narin, Bengisu Bayrak, Burçak Konukman, Berkay Buğdanoğlu, Cins, Gülşah Bayraktar, Sinem Serap Duran ve Sırma Doruk da yer alacak. Sergide işleri yer alacak diğer sanatçılar da Ahmet Özsalar, Atilla ve Feyza İlkyaz, Endam Nihan, Levent Tuncer, Murat Germen, Nihâl Martlı, Peter Hristoff, Serdar Arat, Sevgi Aka, Soner Ön ve Yiğit Yazıcı.

Sergi ismini ünlü şair İlhan Berk’in “Bir şey olanlarla Bir şey olmayanlar” adlı şiir kitabından alıyor. Sergi; günümüz Türk sanatçıları gibi karışık bir geçmiş ve sürekli değişen bir gündemi olan ülkelere seyahat eden ya da orada yaşayan sanatçıların üretimleri sırasında tarih ile kurdukları bağ, bellek kavramı ve üretim koşulları gibi üretim sürecini etkileyen ‘şeylere’ bir gönderme yapıyor.

Sergide yer alan sanatçılar, Berk'in şiirsel görüşü baz alınarak, genç ve tecrübeli sanatçıları içeren geniş bir yelpazeden seçilmişlerdir. Berk’in şiirsel anlayışıyla kimi zaman doğrudan, kimi zamansa dolaylı bir bağ kuran işler arasında yer alan Burçak Konukman’ın mekana özgü eseri, sanatçının yaşanılan çevre ve öznellik arasındaki değişken ilişkilere gönderme yaparken, hareketli ögelerden ve görsel montaj tekniklerden yararlanan Sinem Serap Duran ise gündelik deneyimleri beklenmedik sonuçlar doğuracak şekilde manipüle ediyor. Konukman ve Duran, Abrazo Interno Gallery'de mekana özgü işler üretirken, Tiraj Dikmen'in ise baskıları ve Berk'in şiirleriyle daha çağdaş birer iş haline gelen sürrealist 2 boyutlu çizimleri sergilenecek.

 

Things That Count . . . Things That Don’t sergisi 3 Temmuz 2015 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

 

Tarih: 4 Haziran – 3 Temmuz 2015

107 Suffolk St. #312, New York, NY 10002, A.B.D.

+1 212.260.4080

facebook.com/theclementecenter

twitter.com/the_clemente

csvcenter.org