TUZLU SU sizleri bekliyor

Bu sene 14.sü düzenlenen İstanbul Bienali ‘TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori’ çizginin nereye çekileceği, sınırların ne olacağı üzerine bir araştırma aynı zamanda. Küratörlüğünü Carolyn Christov-Bakargiev’in üstlendiği bienal, sanatın dönüştürücü gücünü sorguluyor. Düzenlenmeye başladığı ilk yıldan itibaren şehrin kendisinden soyutlanarak değil, tam tersi onu kucaklayarak şehirle kendine has bir ilişki de kuran bienal, bu sene Boğaz’ın ritmine bırakıyor kendini. Hem bir kavuşma hem de ayırma alanı olan Boğaz hattı üzerinde Rumeli Feneri’nden Haliç’e ve bienal tarihinde ilk defa Adalar’a uzanan bir rota söz konusu.

Hal böyle olunca, TUZLU SU sadece sanatçıları değil denizbilimci ve nörobilimcileri de ağırlıyor. Yaklaşık 80 katılımcının dâhil olduğu TUZLU SU’da 1500’ün üzerinde eser sergilenecek. Grup sergilerine ev sahipliği yapacak İstanbul Modern, ARTER, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve İtalyan Lisesi’nin yanı sıra dalga dalga şehre yayılan bienalde tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar da sergi alanları arasında. Dolayısıyla emek, enerji ve tabana kuvvet gerektiren bir bienal bizi bekliyor.

Bienale paralel birçok etkinlik de kapıda. ‘TUZLU SU: Söz Edimleri & Söylem Biçimleri’ başlığı ile pek çok sanatçı, bilim insanı, küratör, filozof ve kültürel aktivisti bir araya getirecek olan seminer, sunum, söyleşi ve rehberli tur program kapsamında. Bunun yanında İstanbul Modern’de ücretsiz olarak gerçekleştirilecek film gösterimleri de izleyicisini bekliyor.

5 Eylül’de açılacak TUZLU SU’yu 1 Kasım tarihine dek pazartesi günleri hariç ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Tarih 3.9.2015

Etiketler: istanbul bienali, tuzlu su, bakargiev, iksv