Contemporary Istanbul ‘15

  • Tarih: 12 Kasım 2015 Perşembe - 15 Kasım 2015 Pazar

Sanatçılar:

Kaan Bağcı, Gülşah Bayraktar, Berkay Buğdanoğlu, Can Dağarslanı, Bedia Ekiz, Murat Han Er, Nazlı Erdemirel, Eda Gecikmez, Melike Kılıç, Julie Nymann, Arda Yorgancılar

Mixer, Contemporary İstanbul Sanat Fuarı kapsamında geçmişten bugüne birlikte çalıştığı sanatçıların işlerini bir araya getiriyor. Mixer’in genç ve dinamik yapısına paralel farklı medyumların iç içe geçtiği bir deneyim imkânı sunan çalışmaların her birinde, hem tarz hem de fikirsel anlamda yenilikçi işler izleyicisiyle buluşuyor.

Contemporary İstanbul Sanat Fuarı’na özel gerçekleştirilen seçkide Berkay Buğdanoğlu, paslanmış metal üzerine karışık teknik uygulayarak hazırladığı çalışmalarında, birey ve toplum ilişkisi üzerinden bireyin konumunu tartışmaya açıyor. Eda Gecikmez, bilinçaltı ve rüyalardan etkilenerek yarattığı tekinsiz dünyada cinsiyet ve beden politikalarına meydan okuyor. Mdf üzerine akrilik çalışmasında Gülşah Bayraktar, alışkın olduğumuz küçük ebatlı işlerinin aksine bu kez daha büyük boyuttaki çalışmalarıyla bir ilki de gerçekleştiriyor.

Julie Nymann, sürreal iktidar ilişkileri ve insan düşlemini odağına aldığı video çalışmasında yine kendine has oyunbaz diliyle izleyici karşısına çıkıyor. Kaan Bağcı, kâğıt üzerine karakalem işlerinde fütüristik ögeleri bir araya getiriyor. Bedia Ekiz, çalışmalarında kentte ve doğada insan olma durumunu irdeliyor. Arda Yorgancılar, farklı duygu ve pozları, farklı ışıkla bir araya getiriyor. Melike Kılıç kendine özgü lirik anlatımıyla izleyicisini yalnızlaştırdığı düşsel bir dünya kuruyor. Can Dağarslanı, “Tersyüz” başlıklı fotoğraf serisindeki çalışmalarında insan hislerini dışavurumcu renklerle harmanlıyor. Nazlı Erdemirel, yeni fotoğraf serisinde bireyin doğumundan beri içsel dünyasında yaşadığı kaygıları görselleştiriyor. Murat Han Er ise çalışmalarında dijital ve alternatif fotoğraf metotlarını harmanlıyor.

Fuar için seçilmiş tüm eserler yağlı boyadan videoya, sanatçılarının kendine has yorumları ve dinamik bakış açısıyla herkesin beğenisine hitap ediyor.