Fotoğraf ve Edisyon

  • Tarih: 24 Ocak 2015 Cumartesi

Konuşmacılar: Orhan Cem Çetin, Aslı Narin

Moderatör: Su Başbuğu

24 Ocak Cumartesi, 16:00, Mixer

 

Edisyonlu eser nedir? Sanat eserleri niçin edisyonlu olarak üretilir? Edisyonlu işlerin sanata nasıl bir katkısı vardır? Edisyon orijinal midir, edisyon üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Bir sanat eseri belirtilen edisyon sayısından daha fazla basılabilir mi? Basılırsa ne olur? Peki edisyonlu işlerin fiyatları ve adedi neye göre belirlenir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz, sanat eserlerinin edisyonlu olarak birden fazla üretilmesi yeni bir şey değil. Fakat günümüzde sanatın daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olduğu için şu sıralar oldukça popüler. Mixer’de gerçekleşen karma fotoğraf sergisi “yok-yer”e paralel olarak 24 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen bu konuşmada, Su Başbuğu moderatörlüğünde fotoğraf sanatçıları Orhan Cem Çetin ve Aslı Narin’in katılımıyla, edisyonların geleneksel fotoğraf sanatına ve sanat piyasasına nasıl bir etkide bulunduğu sanatçılar, izleyiciler ve koleksiyonerler bakımından ele alındı. 

 

 

Konuşmacılar Hakkında

 

Su Başbuğu: 1982 yılında Paris’te doğan Başbuğu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde lisans, aynı üniversitenin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde ise yüksek lisans eğitimini tamamladı. Likör Fabrikası Projesi Istanbul’un Sanat ve Kültür Yönetmeni ve İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Departmanı’nın Asistan Küratörü olarak çalıştıktan sonra, Mixer Editions Projesi’nin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynadı. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi üyesi de olan Başbuğu, şu an British Council’da Sanat Müdürü olarak çalşmaktadır ve aynı zamanda aylık bir e-dergi olan altZine.net  ile Türkiye’nin ilk e-kitap yayınevi olan altKitap.net’te tasarım ve içerik yönetiminden sorumludur.

Orhan Cem Çetin: 1960 yılında İstanbul’da doğan Çetin, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı. Çetin sanatsal kariyeri boyunca çok sayıda kişisel proje gerçekleştirmiş, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer almıştır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin eğitmen kadrosundadır ve İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Galerisi danışma kurulu üyesidir. Orhan Cem Çetin sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır. Eserleri çeşitli kurumsal ve kişisel koleksiyonlarda yer alan Çetin, Sanatorium tarafından temsil edilmektedir.

Aslı Narin: 1985 yılında İstanbul’da doğan Narin, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra Goldsmiths, Londra Üniversitesi’nde aynı alan üzerinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Fotoğraf çalışmalarıyla İstanbul ve Londra'da çeşitli grup sergilerine katıldı. 2010 yılında CDA Projects'in düzenlediği “Genç, Yeni, Farklı” sergisine seçildi. 2012 yılında fotoğrafları İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde sergilendi ve müze koleksiyonuna dahil edildi. Halen Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Sanatta Yeterlilik doktora programına devam etmektedir.