1957 yılında Çanakkale'de doğdu.
İstanbul ve Viyana'da yaşıyor ve çalışıyor.


Ahmet Oran

1957 yılında Çanakkale’de doğan sanatçı, İstanbul ve Viyana’da resim dersleri aldı. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde 1977’den 1987’ye kadar Adnan Çoker’den ders aldı. Aynı zamanda 1980-1985 yılları arasında Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Carl Unger’den resim, vitray ve grafik dersleri aldı. Çalışmalarını 1985-1987 yılları arasında Adolf Frohner ile tamamladı.

 

Ahmet Oran, otuz yılı aşkın senedir içinde bulunduğu sanat hayatında solo ve grup sergileriyle, yurtiçi ve yurtdışında sanat severlerle buluştu. Çalışmaları İstanbul Modern ve Linz şehrinde bulunan Lentos Sanat Müzesi gibi önemli çağdaş sanat müzeleri tarafından sergilendi. Sanatçı hala çalışmalarına devam etmekle birlikte İstanbul ve Viyana’da yaşamaktadır.

 

 

Ahmet Oran'ın eserleri, maddi varlık ile rengin opak atmosferik görünürlüğü arasındaki heyecana dayanmaktadır. Renkli film katmanlarının üstünü ya da alt kısımlarını soyarak objenin fiziksel karakterini ortaya çıkartır. Elde ettiği bu medyum sanatçı tarafından tuvalleri üzerine uygulanmaktadır.