1982 yılında doğdu.
İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.


Eğitim

Halen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Temel Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programı
2015, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sinema TV Yüksek Lisans Programı
2004, İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

Mediha Didem Türemen

İstanbul Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümü'ndeki eğitimi sonrasında Mimar Sinan GSÜ Sinema TV yüksek lisansına başladı. Aynı üniversitenin Temel Sanat ve Tasarım Bölümü'nde çalışmalarına devam etti. 65.Venedik Film Festivali'nde yarışan, İki Çizgi sinema filminin yapım tasarımını, uluslararası ilişkilerini üstlendi. Rüzgarlar ve Saklı filmlerinin sanat yönetmeni oldu. Rüzgarlar filminin aynı zamanda oyunculuğunu üstlendi ve sonrasında aralarında Venedik Bienali Tiyatro Festivali'nin de bulunduğu pek çok kurumda oyunculuk deneyimleri oldu. Sinema alanındaki çalışmalarına eşzamanda 2013'te ilk solo fotoğraf ve gravür sergisini açtı. Aynı yıl, gravürleriyle katıldığı Floransa Bienali'ndeki "Lorenzo il Magnifico" ödüllerinden birine layık görüldü. Fotoğraf ve gravür alanında pek çok bienal ve sergiye katıldı. Albertina Müzesi başta olmak üzere farklı ülkelerin müze koleksiyonlarında gravürleri bulunmaktadır. Sinema, fotoğraf ve gravür alanındaki çalışmalarına İstanbul'da devam etmektedir.

Mediha Didem Türemen fotoğraf ve gravürü kullanarak iki farklı türde eserler üretir. Fotoğrafın tanıklık ettiği anın dışında kurduğu düşsel zamanı senaryolaştırmaya odaklanır. Geçmiş ve olası gelecek arasında bağ kurarak oluşturduğu hikayelerinde ilham aldığı doğa olaylarına, mitolojik kahramanlarına ve ustalarına olan saygı bağını ilan eder. Gravür ve fotoğrafın doğasındaki çoğaltılabilirliği, bugünün efsanelerini yayma aracı olarak ele alarak, belirsiz zamanlarda gerçekle kurmaca arasındaki “Bin Yıllardır” Buradayız diyen sessiz karakterlerine gravürlerinde ve fotoğraflarında sözler verir.

Albrecht Dürer’e Saygı isimli eserinde ilk dönem çalışmalarında izini sürdüğü kurgusal ve mitolojik roller üstlenen kanat figürünü ele alan sanatçı, bu çalışmayı Albrecht Dürer'in Mavi Kuzgunun Kanadı (1512) eserinden esinlenerek yorumlamıştır. Ağaç baskı olarak çalıştığı ve ilk edisyonu Albertina Müzesi'nin daimi koleksiyonuna giren Albrecht Dürer'e Saygı adlı eseri, gravürün çoğaltılabilirliğini kullanarak zamanlar arası bir bağ kurmayı hedefler.

 

Sergiler

Karma Sergiler

2018

Printed'18 - Mixer - İstanbul - Turkiye

2016

8. Douro Uluslararası Baskı Bienali - Portekiz 

Salzburg Uluslararası Güzel Sanatlar Yaz Akademisi Baskı Sergisi

Manhattan Grafik Merkezi Fotogravür Sergisi - ABD  

Budapeşte PH21 Galeri Fotoğraf Sergisi

Mixer Sessions I, Mixer, İstanbul, Türkiye

2015

Salzburg Uluslararası Güzel Sanatlar Yaz Akademisi Baskı Sergisi

22. Uluslararası Gabrovo Mizah ve Hiciv Bienali  - Bulgaristan  

2. Uluslararası İzmir Görsel Sanatlar Buluşması

3. Uluslararası İzmir Sanat Bienali 

Los Angeles Photo Festival - Concept Turkey

2014

2. Arjantin Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali - Buenos Aires    

Roma Görsel Sanatlar Trienali

2013

9. Floransa Bienali  

 

Kişisel Sergiler

2018

Mitler - Adahan -1 Galeri - İstanbul - Türkiye

2013

Fotoğraf ve Baskı Solo Sergi - Galeri Selvin - Istanbul 

 

Ödüller

 

9. Floransa Bienali - ‘Kağıt Üzerine Eserler’ - Lorenzo il Magnifico Ödülü

Budapeşte  PH21 Galeri Fotoğraf Mansiyon Ödülü