MIXER

Modern sanat mekânı algısına farklı bir yorum getiren Mixer, çağdaş sanatın yükselen yeteneklerini keşfeden, özgün sanat eserlerine herkesin ulaşabilmesi amacına hizmet eden, ve özellikle bağımsız sanatçılar ile kendi koleksiyonlarını yaratan yenilikçi koleksiyonerlere hitap eden bir sanat platformudur.

Ulaşılabilir sanat kültürünü benimseyen Mixer sanatçılara sergiler için fiziksel bir alan sunarken hazırlık süreci boyunca sanatçıların kariyerlerine rehberlik yapar. Her zaman risk almaya istekli olan sanat platformu, geniş çaplı enstalasyonlardan kamusal sanat projeleri oluşturmaya bir dizi aktivitelerle misyonunu gerçekleştirmeyi hedefler. Mixer ayrıca toplumu desteklemek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için seminerler, atölyeler ve çeşitli içeriklerde etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

"Galeri Alanı"

2012 senesinde Tophane'de açılan Mixer, 2015 Aralık ayında Sıraselviler, ardından 2017 Eylül ayında Karaköy'deki yeni mekânına taşındı. Mixer'in Karaköy'deki geniş ve çok amaçlı mekânı, iki ana bölümden oluşmaktadır. Bağımsız çalışan sanatçıların işlerinin belirli bir rotasyon içinde sergilendiği Proje Alanı'nda sanatçılar, zaman içerisinde Süreli Sergi Alanı'nda solo veya karma sergi yapma imkânına da sahip olabilmektedirler.

Bir tema üzerinden solo ve karma sergilerin yapıldığı Süreli Sergi Alanı'nda ise genç küratörlere de projelerini gerçekleştirmek üzere fırsat verilmektedir. 

"Mekan Kiralama & Etkinlik Planlama"

Açılışından bu yana Mixer birçok etkinlik, sergi konuşması, film gösterimi, toplantı ve atölyelere ev sahipliği yaptı. Ayrıca İstanbul’un şehir merkezindeki 300 m2'lik geniş mekânını, benzer etkinlikler düzenlemek isteyenlere de alternatif olarak sunmaktadır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

"Hem Sanatçılar, Hem Koleksiyonerler, Hem Sanatseverler İçin"

Çok yönlü kullanıma imkân tanıyan mekânının yanı sıra, Mixer,  www.mixerarts.com internet sitesinde açılışından bu yana birlikte çalıştığı 100'den fazla sanatçının 500’ün üzerinde eserini, İstanbul’daki mekânı ziyaret edemeyenlere sunmakta ve satışını sağlamaktadır. Sanatseverler, Mixer'in internet sitesine üye olarak, kendi sanat zevklerini keşfederek küratörlük ve koleksiyonerlik alanında da tecrübe edinebilmektedirler. İnternet sitemizde yer almak isteyen sanatçılar, portfolyolarını bizimle paylaşarak tarafımızca değerlendirildikten sonra internet sitemizde yer alabilir, böylece daha geniş kitlelere ulaşabilirler.

"Mixer Editions"

Yerli ve yabancı birçok sanatçının geniş formatlı fotoğraflarını, dijital işlerini ve sertifikalı röprodüksiyonlarını kapsayan bir seçki olan Mixer Editions'ın başlıca amacı, müze kalitesinde baskıları ulaşılabilir fiyatlarla sanatseverlere sunabilmektir. Mixer'in bu seçkisi ile, yeni koleksiyoner ve sanatseverler uygun fiyatlara orijinal işlere ulaşırken, sanatçılar ise daha geniş kitlelere erişme imkânı bulmaktadır.

"ArtLab"

Mixer’in uluslararası ve yerel sanatçılar ile ilişkilerini güçlendirmek amacıyla başlattığı, sektördeki en yeni ve liberal sanat inisiyatiflerinden biri olan ArtLab projesi ise, pek fazla paylaşılmayan sanat üretim sürecini izleyiciye açmaktadır. Farklı sanatçıların katılım gösterdiği bu proje ile, sanat üretim süreci hem sanatçı hem de izleyenler için farklı bir tecrübeye dönüşmektedir.

"ArtWriting Turkey"

Sanatsal üretimin bir diğer önemli kanalı olan sanat yazımı ve eleştirisi konusunda Kasım 2013’ten beri ArtWriting Turkey Projesi’ni yürüten Mixer, kariyerinin başındaki sanat yazarlarını konunun profesyonelleriyle bir araya getirmekte ve düzenlenen atölye, sergi turu, konuşma gibi etkinlikler sonucu üretilen sanat yazılarını düzenli olarak basılmaktadır. Böylece, Türkiye’de sanat yazımının hem güncel durumuna ışık tutan hem de arşiv niteliğinde yayınlara imza atan Mixer, proje kapsamında sanat dünyasının farklı karakterdeki kurumlarıyla da işbirliği yapmaktadır.

"Ekip"

Hamit Hamutçu - Kurucu I Founder

Bengü Gün -  Direktör I bengu.gun@mixerarts.com

Eda Oslu - Sanat Danışmanı | eda.oslu@mixerarts.com 

Fulya Baran - İletişim ve Proje Yöneticisi | fulya.baran@mixerarts.com

Emrah Çoban - Galeri Asistanı | emrah@mixerarts.com

Özhan Kakış - Galeri Asistanı | ozhan.kakis@mixerarts.com

Mixer aynı zamanda ulusal ve uluslararası sanat takipçilerinin ortak alanı olan İstanbul Tophane Art Walk’un da bir üyesidir.

Bilun Bilman tarafından tasarlanmıştır.

Performans, ArtLab, proje ve sanatçı başvurularınız için : info@mixerarts.com

 

Mixer: Mumhane Caddesi, No: 46 - 50, Kat: 0 & -1, Karaköy, İstanbul

Salı – Cumartesi: 11.00 – 19.00

 

 

 

Jotun'a sanata katkılarından dolayı teşekkürler.