Hotel Italia - Karma Sergi

  • Tarih: 10 Eylül 2013 Salı - 29 Eylül 2013 Pazar

 

İstanbul’un Tophane semtinde bulunan çok amaçlı sanat mekânı Mixer, Atelier Nostra Signora’nın en yeni projesi ‘Hotel Italia’ya ev sahipliği yaptı.  Nostra Signora’nın küratörlüğünü üstlendiği sergi, Marcello Faletra’nın da katılımıyla 13. Uluslararası İstanbul Bienali’nin parallel etkinliği olarak 10 Eylül'la 29 Eylül 2013 tarihileri arasında Mixer'de sergilendi. 

Merkezi Palermo'da bulunan sanatçı kolektifi Nostra Signora, özellikle son dönemlerde sanatsal yaratımın kavramsal çerçevesi içerisinde şehir ve mekânlar arasındaki diyaloğu artırmayı amaçlayan projeler üretiyor. Sergiye katılan sanatçılar arasında Philippe Berson, Jesse Gagliardi, Cesare Inzerillo, Simone Mannino ve Riccardo Scibetta yer alıyor.

Mixer’de düzenlenen ve mekâna özel hazırlanan sergi, fiziksel ve düşünsel anlamda, sürekli kendi sınırları olan aynı oda içerisinde bulunmak ve seyahat etmek arasındaki çelişkiyi yansıtıyor. Resim, fotoğraf, heykel, video ve enstalasyondan oluşan disiplinlerarası bir grup sergisi olan ‘Hotel Italia’ projesi, Tomtom Yokuşu üzerinde yer alan ve sergiye adını veren terk edilmiş ve harap bir otelin ruhunu yeniden canlandırmayı amaçladı. 'Hotel Italia' özel olarak tasarlanmış ‘sergi odaları’ ile galeri alanında otelin boş, tozlu ve terkedilmiş odalarını metaforik olarak seyirciye sunarken odalarını ziyaretçilere açarak, İstanbul’un bir dönem çok popüler ve göz kamaştırıcı bir semtine ait olan önemli ve tarihi bir binanın ruhunu canlandırmaya çalıştı.

Hotel Italia sergisinin sanatçı ve küratörleri, bir zamanlar kasıtlı olarak Italia adı ile ‘onurlandırılmış’ bu otelin ancak kültür ve sanatın iyileştirici özelliği ile dönüştürülebilirliğini düşünerek sergiye bu ismi verdiler. Serginin odak noktası ‘Hotel Italia’ ziyaretçilerine -son zamanlarda sivil itaatsizlik ve politik merkez yoksunluğu yaşayan İtalyan ulusunu çağrıştırarak- sadece otel odalarının duvarlarından oluşan bir labirentte asılmış eserleri görme şansı değil, aynı zamanda onları ait olduğu yerden koparılmış beyaz galeri duvarlarında görme imkânı sağlıyor ve bu durum, otelin sıra dışı ve geçici ‘misafirlerinin’ akıllarını karıştıracak gibi görünüyor. Ayrıca sosyo - politik anlamda dengesi bozulan İtalyan toplumunun farklı coğrafyalardaki temsili direnişini sembolize ediyor.

Daha fazla bilgi için: robbie@mixerarts.com 0212 243 54 43