Joachim Romain

  • Tarih: 22 Ekim 2013 Salı - 10 Kasım 2013 Pazar

Mixer’in uluslararası ve yerel sanatçılar ile ilişkilerini güçlendirmek amacıyla başlattığı bir proje olan Mixer ArtLab, izleyici ile pek fazla paylaşılmayan sanat üretim sürecini, sürekli olarak değişen katılımcılarla, hem sanatçı hem de izleyenler için farklı bir tecrübeye dönüştürmektedir. Mixer ArtLab, alışık olduğumuz sergileme sürecinden çok, üretimi ve sanatçının atölyesini görünür kılmayı amaçlamaktadır.
 
Mixer Artlab programına davet edilen dördüncü sanatçı Joachim Romain, 22 Ekim - 10 Kasım 2013 tarihleri arasında galeri dahilinde bulunan ArtLab’de üretim sürecini galeri ziyaretçileriyle paylaştı. Çalışmalarında genellikle sosyal yapı ve medyanın kamusal alanlarda yarattığı görsel ve yazılı imajlardan yararlanan sanatçı, İstanbul’da bulunduğu süre içerisinde bulduğu poster ve afişleri alüminyum yüzeylere yapıştırdıktan sonra bunları farklı formlara sokarak toplumsal belleğimizi yansıtan heykellere dönüştürmeyi amaçladı.
 
Grafik tasarım okuyan Joachim Romain, 2002’de ilk solo sergisini açtıktan sonra 2013 yılında ‘A l’Origine’ adlı ikinci solo sergisini Paris’teki Le 6b galerisinde sergiledi. Sanatçı şu an Paris’te çalışmalarına devam ediyor.
 
Bu proje Flatsinİstanbul ve Europian Culture Foundation desteği ile gerçekleşmektedir.