Josh Tonsfeldt

  • Tarih: 16 Eylül 2014 Salı - 19 Eylül 2014 Cuma
  • Yer: Mixer

Mixer’in uluslararası ve yerel sanatçılar ile ilişkilerini güçlendirmek amacıyla başlattığı bir proje olan Mixer ArtLab, izleyici ile pek fazla paylaşılmayan sanat üretim sürecini, sürekli olarak değişen katılımcılarla, hem sanatçı hem de izleyenler için farklı bir tecrübeye dönüştürmektedir. Mixer ArtLab, alışık olduğumuz sergileme sürecinden çok, üretimi ve sanatçının atölyesini görünür kılmayı amaçlamaktadır.

16 Eylül haftasında, Josh Tonsfeldt Mixer’in ArtLab programının konuğu oluyor. Sergide mekana özgü işleri yer alan Josh Tonsfeldt, etrafımızı saran “built environment”ın kullanım sonrası kalıntılar olarak insan hayatına tekrar hediye ettiği buluntularla oluşturduğu işlerini ortaya koyarken yaşadığı süreci ve sanat pratiğini izleyiciye açıyor. Tonsfeldt, buluntu malzemelere farklı müdahalelerde bulunarak asıl işlevinden uzaklaştırmaktadır. Yeni bir tanımlama ile mekanın içerisindeki mimari dile eklemleyerek, malzemenin anlamsal çağrışımlarını çoğullaştırıyor. Tercihen organik olmayan malzemeleri seçen sanatçı, birbirinden farklı ve dönüşüme açık organik malzemeler kullanarak aslında malzeme üzerinden duruma dair bir bellek oluşturuyor.

Josh Tonsfeldt New York Brooklyn de yaşıyor ve çalışıyor. Simon Preston Gallery (New York) ve Franco Soffiantino Gallery (Torino) kişisel sergiler açan sanatçının Amerika ve Avrupa’da birçok karma sergide çalışmaları sergilendi. Sanatçının katıldığı bazı sergiler “Proposal for a Floor, Zabludowicz Collection, NY, 2011”; “ Looking Back / The Fifth White Columns Annual, White Columns, NY, 2010” ve “ In Practice, Sculpture Center, Long Island City, NY, 2010”. Sanatçı Simon Preston Gallery tarafından temsil ediliyor.