Linol Baskı Atölyesi

  • Tarih: 24 Aralık 2016 Cumartesi
  • Saat: 13:00 - 16:00
  • Yer: Mixer

Atölyemizde, basılacak görselin seçimi ve hazırlanması ile ilgili kısa bilgilendirmenin ardından, gravür sanatçısı Ari Alpert eşliğinde baskıya dair tüm süreç ve uygulamaları deneyimleyecek olan katılımcılarımız, kendileri ya da yaklaşan yeni yılda sevdiklerine hediye etmek için küçük ve edisyonlu birer seri üretme şansı yakalayacaklar!

Fransızca’daki “gravure” sözcüğünden dilimize geçen ve matbaacılıkta da kullanılan bir teknik olarak gravür, sanatsal anlamda kazıma resim sanatını ifade eder ve “oyma baskı” olarak da adlandırılır.

Linolyum; beziryağı, doğal reçine, mantar tozu, talaş, kalker ile sıvanmış, kendir dokumasından yapılan bir çeşit taban malzemesididr. Linol baskı tekniğinde, seçilen görsel materyal kesme bıçağı yardımıyla linol üzerine oyulur ve ardından matbaa mürekkebi ve merdaneler aracılığı ile boyanır. Baskı işlemi sırasında oyulan yerler değil, yüksek kısımlar kağıda geçer. Bu anlamda, oyma işlemini kağıda geçmesini istediğimiz görselin negatifini esas alarak yapmak gerekir.

Linol baskı için gereken malzemeler her katılımcı için hazırlanmış olacaktır;

- Bir adet 10.5x15 cm boyutunda kesilmiş linolyum tabaka
- Linolyum kesme bıçağı
- Üzerine baskı yapılacak kağıt
- Baskı işlemi sırasında kullanılacak tahta kaşık 
- Mürekkep

Katılımcılar atölyede seçecekleri hazır görselleri, örnekteki gibi oyma işlemine ve 10.5 x15 cm oranına uygun halde hazırladıkları görselleri ya da marker kalem ile doğrudan linolyum üzerine çizecekleri deseni çalışabilirler.

Kontenjan: 20 kişi
Katılım ücreti: 90 TL + kdv

Detaylı bilgi ve iletişim için:
info@mixerarts.com
0212 243 54 43