Marc Quinn - Prints

  • Tarih: 23 Ekim 2015 Cuma - 08 Aralık 2015 Salı

Mixer Karaköy, yerleşik güzellik anlayışına dair sınırların ötesine geçip, estetik kavramını baştan tanımlayan Marc Quinn’in çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. İngiltere çağdaş sanatının rönesansını gerçekleştiren Young British Artist ekolünden gelen Marc Quinn’in edisyonlu işlerinden oluşan sergisiyle Mixer, sanatçının farklı türden işlerini de görme imkânı sunuyor.

Son dönem eserlerinde insan vücudu üzerine eğilen sanatçı;çalışmalarında yaşam döngüleri, DNA mutasyonları sonucunda oluşan evrimsel değişiklikler, ölüm ve kimlik temalarını konu edinir. Bu anlamda ‘arte povera’ ve II. Dünya Savaşı sonrası çıkan akımlara çokça göndermeler yapan sanatçının, geleneksel ve yeni birçok farklı malzemeyi bir araya getirdiği işlerinde maddesellik, hem elemental kompozisyonun hem de dış görünümün önemiyle ön plana çıkıyor.

“Bilim cevapların peşindedir, sanatsa soruların” diyen sanatçı gerçek ve fiziksel olana dair farklı türden bir sorgulama üretiyor. Standartlaştırılmış estetik normlarını tersine çeviren, dünyadaki enerji tüketimini eleştiren ve dünyaya dair öğretilmiş olanın sınırlarını yeniden çizen Quinn’in çalışmalarından oluşan seçkiyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Yer: Mixer Karaköy, Mumhane Cad. No: 48, Karaköy