Marieke Warmelink

  • Tarih: 05 Mart 2013 Salı - 31 Mart 2013 Pazar

Mixer ArtLab, ilk olarak Hollanda’lı sanatçı Marieke Warmelink'i konuk etti. Sanatçı, Mixer’de üretim sürecini izleyici ile paylaşırken, aynı zamanda Manzara Perspectives’teki sanatçı stüdyosunda 1 ay süreyle çalışmalarına devam etme fırsatı buldu.

Mixer’in uluslararası ve yerel sanatçılar ile ilişkisini güçlendirmek amacıyla ortaya çıkan en yeni sanat inisiyatiflerinden biri olan ArtLab projesi Manzara Perspectives iş birliği ile pek fazla paylaşılmayan sanat üretim sürecini, sürekli olarak değişen izleyici kitlesinin de katılımıyla, hem sanatçı hem de izleyen için farklı bir tecrübeye dönüştürüyor.

Bu program kapsamında 5 – 31 Mart tarihleri arasında, galeri dahilinde bulunan ArtLab’de sanatsal pratiğini izleyicilerle buluşturan Marieke Warmelink, işlerinde günümüzün sosyal yapısını ve medyanın,bu yapıların toplum tarafından algılanmasındaki rolünü konu alıyor. Güncel sosyal yapıyı, sınıflaştırma kavramı üzerinden eleştiren sanatçı, medyanın kullandığı “gerçeklik kurgusu”nu işlerinde farklı bir şekilde yorumlayarak izleyiciyi, dayatılan toplumsal değerlere farklı bir açıdan bakmaya zorluyor.

Sanatsal pratiğini, keten üzerine yaptığı resimlere ek olarak, kolaj, performans, video ve enstalasyon gibi çeşitli şekillerde de sunan Warmelink, University of the West of England’da aldığı Grafik Tasarım eğitimi sonrasında Amsterdam’daki Gerrit Rietveld Academy’de Güzel Sanatlar okudu ve işleri birçok karma sergide yer aldı. Son zamanlarda Türkiye’deki yeni politik düzenin yarattığı sosyal/sınıfsal yapıları ele alan, 2012 yılında maumau artist-in-residence programı kapsamında sergilediği “Yukarı ve Aşağı” adlı “canlı enstalasyon”uyla ülkemizde adı duyulmaya başlayan sanatçının, Radna Rumping* ile yapacağı bir performansla tamamladığı olan Mixer ArtLab‘deki üretim süreci 5 – 17 Mart tarihlerinde ziyaretçilere açıktı.

*Sanat, müzik kültürü ve medya alanında projeler yürüten Radna Rumping, Amsterdam merkezli kültürel inovasyon ofisi Non-fiction’da çalışmaktadır.

 

Bu proje Manzara Perspectives işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

 

Tarih: 05 Mart - 31 Mart 2013

Adres: Mixer, Boğazkesen Cad. No: 45 Bodrum Kat Tophane Beyoğlu İstanbul

Tel: 0 212 243 54 43

Web: www.mixerarts.com

E-mail: info@mixerarts.com

Manzara İstanbul: www.manzara-istanbul.com