Orası

  • Tarih: 27 Ekim 2016 Perşembe - 25 Kasım 2016 Cuma
  • Yer: Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi

Çoğu zaman bulunduğumuz yer bizi mutlu etmez. Karşı kıyı daha aydınlıktır, gidemediğimiz yerler daha yeşil, sahip olamadıklarımız daha güzeldir. “Orası” bize hayalimizdekileri sunar, bizleri hep daha iyinin peşine düşmeye iterek yeni yolculukların ve mekanların keşfini mümkün kılar. Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleşecek Mixer’in hazırladığı karma sergi “Orası”, yeni mekanları ve hikayeleri konu edinen 33 sanatçıyı bir araya getiriyor.

Şehirlerin, sokakların ve yaşam alanlarının insan hafızasında bıraktığı izleri fiziksel ve kurgusal mekanlar üzerinden inceleyen seçkide Armando Rabadàn’ın soyut tuvalleri camlarla kaplı Maslak gökdelenlerinin yansımasını sunarken, Berkay Buğdanoğlu’nun metal üzerine yaptığı çalışmaları pasın yarattığı yıkım ve güzellik ilişkisine farklı bir açıdan yaklaşıyor. Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi'nin bodrum katında gösterilen Julie Nymann ve Joe Hamilton'ın video işleri geçici mekanların insan psikolojisi üzerindeki etkisini incelerken, Gülşah Bayraktar’ın sahipsiz aile fotoğraflarından yola çıkarak oluşturduğu çalışmaları ise mekanın anılarla beraber silikleştiği kareler olarak karşımıza çıkıyor. Tuval üzerine yağlıboya çalışmalardan, videolara ve özgün baskılara kadar birçok farklı disiplinden eserin yer aldığı “Orası”, mekan ve insan ilişkisine dair güncel bir bakış açısı sunarak günlük manzaralara farklı bir pencereden bakmayı öneriyor.

 

Sanatçılar:

Ari Alpert, Armando Rabadàn, Berkay Buğdanoğlu, Beyza Uçak, Bobby Pearce, Danny Augustine, Devran Öksüz, Doruk Pireci, Elif Özen, Erdem Aydın, Giuseppe Lo Schiavo, Gül Kozacıoğlu, Gülşah Bayraktar, Hamza Arcan, Işıl Arısoy Kaya, Joe Hamilton, Julie Nymann, Kaan Bağcı, Kemal Yıldız, Ko Machiyama, Kürşat Bayhan, Lucy McLauchan, Marc Quinn, Mediha Didem Türemen, Michael Vincent Manalo, Murat Han Er, Mutlu Aksu, Rengin Altınalmaz, Rowan Ottosen, Sezin Türk Kaya, Sultan Burcu Demir, Takashi Murakami, Zehra Doğan

 


Orası

Tarih: 27 Ekim Perşembe – 27 Kasım Pazar, 2016

Yer: Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi

Adres: Yüzüncü Yıl, Uğur Mumcu Blv. 7/A, 16120 Nilüfer/Bursa

Webwww.mixerarts.com

E-mailinfo@mixerarts.com