PechaKucha Night, MIXER: “Mekanlarda Mimar Gözüyle Çağdaş Sanat”

  • Tarih: 29 Nisan 2014 Salı
  • Saat: Opening: 19:30 Presentations: 20:20
  • Yer: Mixer

PechaKucha Night Istanbul organizatorlüğünde Mixer’e özel olarak gerçekleştirilen çağdaş sanat ve mimari arasındaki sınırların belirsizleştiği PechaKuchaNight İstanbul Mixer ÖZEL: “Mekanlarda Mimar Gözüyle Çağdaş Sanat” etkinliğinde tecrübeli mimarlar 20 görsel x 20 saniye’den oluşan sunumlarıyla mimari ve çağdaş sanatı harmanladılar.

Hayallerindeki mekanları Mixer Açık Depo’dan kendi seçtikleri eserlerle dekore eden mimarlar, mekan ve eser seçimlerinin arkasında yatan sebepleri izleyiciyle paylaştılar.

Etkinliğe mimari ve çağdaş sanatın nasıl yaratıcı bir şekilde kesiştiğini deneyimlemek isteyen herkes davetliydi.

PechaKuchaNight İstanbul Mixer ÖZEL: “Mekanlarda Mimar Gözüyle Çağdaş Sanat” etkinliğinde neler konuşuldu?

Çağdaş sanat eserlerinde bakış açısı ve kuralsızlık, mimari ile bütünleşiyor. İlk konuşmacımız Emir Uras bizlere "kuralsızlık" kavramını anlattı.
Hemen ardından Ceylan Önalp, sahnede "Sanatın gündelik hayatın bir parçası olduğunu unutmadan yaşamalıyız.”dedi.
Nurgul Yardım ise  "Mimarinin kentle olan ilişkisi, çağdaş sanatın insanla olan ilişkisi gibidir" söylemi ile olan yaratıcı ürünler ve hayata değindi.
Mekana yönelik anımsatıcı eserler yerleştirerek onları, şimdiki zamana mola verip bulunduğunuz duruma daha geniş bir açıdan baktık. Hayat Akyar, zaman, sanat ve mekanı ortak bir başlıkta buluşturdu.
Ardından Evren Başık, mimari ya da iç mimari mekanları eserlerle düzenleyerek kimlik kazandırmak ve daha değerli kılmak için neler yapabiliriz?”sorularına cevap verdi.
"Sanat, artik mimarinin sanatsal ifadesinden de güç alıyor." ifadesini kullanan konuşmacılarımızdan Pelin Serin ve Burçin Baykurt, mimarinin estetik algısını anlattı. Gecede sahneye son olarak,  mekanın temsili ile bedenin temsili arasında ilişki kurma denemeleri ile Büşra Tunç geldi.