Performans Atölyesi 1 - Performans Sanatına Giriş

  • Tarih: 10 Nisan 2014 Perşembe
  • Saat: 18:00-21:00
  • Yer: Mixer

Mixer, yetişkinlere ve sanatçılara yönelik etkinliklerine performans atölyeleri ile devam ediyor. Performans sanatçısı Burçak Konukman tarafından yürütülen atölyelerde performans sanatının dünü, bugünü ve yarını tartışıldı ve uygulamalı olarak solo ve grup performans çalışmaları yapıldı.

Nisan ve Mayıs aylarının ikinci ve dördüncü perşembelerinde 18:00-21:00 saatleri arasında gerçekleşen atölyeleri tamamlayan katılımcılar, IPA (Uluslararası Performans Sanatları Derneği) İstanbul tarafından hazırlanan bir sertifika aldılar ve 15 Haziran- 29 Haziran 2014 tarihleri arasında 3. kez İstanbul’da  düzenlenen IPA yaz kampı programı içerisinde yer alan Genç Performans Sanatçıları Platformu’nda  performans yapma hakkına sahip oldular.

Oturum 1 - Performans Sanatına Giriş
Performans sanatının kavramsal çerçevesi nedir ve tarihsel süreci nasıl gelişmiştir?  Güncel sanatta performans sanatının konumu nedir? Performans sanatı ile sahne ve gösteri sanatları arasındaki ilişki ve farklılıklar nelerdir? Beden, sanatçı ve mekan arasındaki ilişki nedir? Güncel performans sanatı pratikleri nelerdir ve nasıl okunurlar? Katılımcılar sanatçı Burçak Konukman önderliğinde bu sorulara cevap aradılar, bir yandan da Mixer Performans Atölyesi’nde gerçekleşecek 2 haftalık atölye çalışmaları hakkında genel bir bilgilendirme ve tartışma gerçekleştirdiler.