Performans: Ebru Sargın | Sessizlik

  • Tarih: 31 Mayıs 2017 Çarşamba
  • Saat: 19:00 - 20:30
  • Yer: Mixer

Ebru Sargın - Sessizlik  | Silence

Performans | Performance 
 

Performistanbul ve Mixer işbirliği ile gerçekleşecek, Ebru Sargın’ın Sessizlik performansı, bireyin kendini düşünsel anlamda yalnız hissettiği durumlarda ortaya çıkan Neumann'ın "Suskunluk Sarmalı" teorisine  odaklanıyor.

"Kimse durup dururken tek başına gömülmüyordur belki de bu sessizliğe..."

Gittikçe ağırlaşan şartlarıyla beraber şehrin içerisinde birbirimize oldukça fazla temas eder durumdayız. O kadar ama o kadar kalabalığız ki artık temastan bile öte, birbirimizin üzerine tırmanır bir haldeyiz. En keskin taraflarımız da birbirimize karşı zihinlerimiz olsa gerek.

Performans ücretsizdir. Açık ayakkabı giyilmemesi tavsiye edilir. Performansta kesici materyal yer alacaktır, izleyicilerin sorumluluğu kendilerine aittir.


 

Ebru Sargın Hakkında:

Performans sanatçısı Ebru Sargın (1991, Çanakkale), farklı yaşam tarzları, bireyin kendine yabancılaşmasına yol açan rutinleşen durumlar, modern yapılandırmanın gelişiyle bireyin ne tarafa doğru gittiği konusu üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. İşlerinin odak noktasında başlı başına “yaşam” kavramı olan  sanatçı, “ne, neden, niçin, nasıl ve kim” soruları ile başlayan süreç ile toplamında bugünü ve “biz ne yapıyoruz? ve "Şu an neredeyiz?” sorularını göz önüne sermeyi hedeflemektedir. 2015 yılında Studio Oyuncuları ile yolunun kesişmesinin ardından performans oyunculuğu eğitimlerine başlayan sanatçı şu an beden ve durum odaklı çalışmalara yoğunlaşarak performans sanatı alanında  devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümü, Performans Sanatları lisans eğitimine devam etmektedir. 

Performistanbul Hakkında:

Performistanbul, performans sanatçılarının bir çatı altında toplanmasını ve sanatçıları projeler ile buluşturmayı hedefleyen uluslararası bir performans platformudur. Hem projelere ev sahibi arayan, hem de alanlara özel performanslar üreten Performistanbul’un en büyük hedeflerinden bir tanesi ise sanat kurumlarının ve kurumsal oluşumların da performans sanatçılarına ulaşabilmeleri için bir kaynak olmak.

 
Facebook: https://www.facebook.com/performistanbul/
Instagram: https://www.instagram.com/performistanbul/

Performistanbul hakkında detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.