Plastic Crowds Presentation

  • Tarih: 05 Temmuz 2013 Cuma

Plastic Crowds (Türkçe karşılığı Plastik Kalabalıklar) sanat kolektifi, filozof, mimar, sanat tarihçisi, tasarımcı ve uluslararası sanatçıların işbirliğiyle dört aylık sanat araştırmalarını içeren bir çağdaş sanat dergisi yayınlamaktadır. Disiplinler arası iletişim ve işbirliği ile oluşan bu dergi, aynı zamanda derginin birinci sayısının adı olan “Cultural Bubbles” (Türkçe karşılığı Kültürel Balonlar) konusu altında bu kolektifin sanatsal yaklaşımlarını yansıtıyor.

Plastic Crowds’a göre ‘dünyanın son yıllarda değişime uğradığı aşikârdır ve buna inanmayan, ya kördür ya da artık var olmayan bir zamanda yaşamaya kararlıdır. Kabul etmeliyiz ki içinde bulunduğumuz bu post-modern dünyada, yaşadığımız hayatlar son derece karmaşıktır.’ Bir zamanlar basın ve sanatın her alanını kaplamış olan dar görüşler, belirsiz disiplinler arası sanat etiketiyle tekrar karşımıza çıkıyor.  Bir projeyi ancak başka disiplinlere hakim olarak anlayabiliyoruz.  

Diğer konuların yanında, yayında, Gezi olaylarının başlamasından sadece iki ay önce İstanbul’da öne çıkan sanat eserlerinden de bahsedeceğiz. Şimdilerde Türk toplumunun gündemine oturan çevresel, kentsel, sosyal ve medyatik olayları yansıtan bu eserlerle, İspanya’daki Indignados (Öfkeliler) hareketini yansıtan eserler arasında bağlantı kuracak; İspanya ve Türkiye’de devam eden olaylara da bu sunumda sanatsal bir ayna tutulacak. 

Sanatçılar:

Manuel Beltrán, Alican Durbaş, Pim A. van der Heiden, Eva Yarza, Kevin LCK, Marta Yarza, Pam Pam Liu, Manuel Martínez, Braulio Iglesias, 3D Neighbours, Manuel Pascual, Silvia Penas, Marta Casadevall, Daniel Ramos, Anxel Nava, Sonia Barciela, Pedro Cárcamo, NAN Architects, Santiago Paredes, José Luis Pardo ve Jorge Luis Marzo.

Konuşmacı: Manuel Beltrán

Cuma 5 Temmuz: 18:00

Daha fazla bilgi için: www.plasticcrowds.com