"Printed '18" Etkinlik Takvimi

  • Tarih: 05 Mayıs 2018 Cumartesi - 29 Mayıs 2018 Salı

5 Mayıs Cumartesi - 16:00-18:00

LİNOL BASKI ATÖLYESİ - Eda Oslu Ünlü

100 TL

Atölyede, basılacak görselin seçimi ve hazırlanması ile ilgili kısa bilgilendirmenin ardından, Eda Oslu eşliğinde baskıya dair tüm süreç ve uygulamaları deneyimleyecek olan katılımcılar, kendileri için ya da sevdiklerine hediye etmek için küçük ve edisyonlu birer seri üretme şansı bulacaklar. Linolyum; beziryağı, doğal reçine, mantar tozu, talaş, kalker ile sıvanmış, kendir dokumasından yapılan bir çeşit taban malzemesidir. Linol baskı tekniğinde, seçilen görsel materyal kesme bıçağı yardımıyla linol üzerine oyulur ve ardından matbaa mürekkebi ve merdaneler aracılığı ile boyanır. Baskı işlemi sırasında oyulan yerler değil, yüksek kısımlar kağıda geçer. Bu anlamda, oyma işlemini kağıda geçmesini istediğimiz görselin negatifini esas alarak yapmak gerekir. Linol baskı için gereken malzemeler her katılımcı için hazırlanmış olacaktır. Katılımcılar ayrıca, atölyede seçilecek hazır görselleri, yanlarında getirecekleri bez çanta, tişört, yastık kılıfı gibi malzemelere de uygulayabilirler.

Etkinlik iptal olmuştur.

Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.


11 Mayıs Cuma - 13:30-15:30

MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ BASKI ATÖLYELERİ ZİYARETİ - Can Aytekin, Sedat Balkır, Zeynep Bingöl, Yasemin Nur Erkalır, Erdal Kara, Volkan Kızıltunç

Ücretsiz

Litografi, serigrafi ve gravür gibi sanatçılar tarafından sıkça tercih edilen özgün baskı tekniklerinin masaya yatırıldığı bu etkinlikte, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyeleri Can Aytekin, Sedat Balkır, Zeynep Bingöl, Yasemin Nur Erkalır, Erdal Kara ve Volkan Kızıltunç, Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki baskı atölyeleri ile Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni (FUAM) gezdirerek katılımcılara özgün baskı teknikleri hakkında bilgi verecekler.

Kayıt için formu doldurunuz.


12 Mayıs Cumartesi - 14:00-17:00

HASİP PEKTAŞ İLE EKSLİBRİS ÇALIŞTAYI

100 TL

30 yıldır ekslibrisin tanınması ve yaygınlaşması için çaba gösteren, kitabı 4. Baskı yapan, İstanbul Ekslibris Derneği Başkanı Hasip Pektaş, linolyum baskı tekniği (X3) ile bir ekslibris çalıştayı yapacaktır. Bilindiği üzere ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalardır. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Sözcük olarak ….'nın kütüphanesinden anlamına gelir. H.Pektaş’ın kısa semineri ve örnekler üzerindeki analizi sonrasında taslaklara bağlı kalarak Mixer tarafından verilecek araç ve malzemelerle uygulama yapılacaktır. Kendi adıma bir ekslibrisim olsun ya da sevdiklerime bir armağan yapayım diyenler bu fırsatı kaçırmasınlar. 

Kayıt için formu doldurunuz.

Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.


22 Mayıs Salı - 11:00-13:00

LİNOL BASKI ATÖLYESİ - Desen Halıçınarlı

100 TL

Atölyede, basılacak görselin seçimi ve hazırlanması ile ilgili kısa bilgilendirmenin ardından, Desen Halıçınarlı eşliğinde baskıya dair tüm süreç ve uygulamaları deneyimleyecek olan katılımcılar, kendileri için ya da sevdiklerine hediye etmek için küçük ve edisyonlu birer seri üretme şansı bulacaklar. Linolyum; beziryağı, doğal reçine, mantar tozu, talaş, kalker ile sıvanmış, kendir dokumasından yapılan bir çeşit taban malzemesidir. Linol baskı tekniğinde, seçilen görsel materyal kesme bıçağı yardımıyla linol üzerine oyulur ve ardından matbaa mürekkebi ve merdaneler aracılığı ile boyanır. Baskı işlemi sırasında oyulan yerler değil, yüksek kısımlar kağıda geçer. Bu anlamda, oyma işlemini kağıda geçmesini istediğimiz görselin negatifini esas alarak yapmak gerekir. Linol baskı için gereken malzemeler her katılımcı için hazırlanmış olacaktır. Katılımcılar ayrıca, atölyede seçilecek hazır görselleri, yanlarında getirecekleri bez çanta, tişört, yastık kılıfı gibi malzemelere de uygulayabilirler.

Kayıt için formu doldurunuz.

Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.


24 Mayıs Perşembe - 18:00-19:30

SERGİ KONUŞMASI - Eda Kehale Argün, Marcus Graf, Hamit Hamutçu

Ücretsiz

Mixer kurucusu Hamit Hamutçu, “Printed ‘17” seçkisinin küratörü Eda Kehale Argün ve küratör, sanat yazarı Prof. Dr. Marcus Graf ile gerçekleştirilecek olan sergi konuşmasında baskı eserler ve koleksiyonerlik ilişkisi üzerine konuşulacak.


26 Mayıs Cumartesi - 13:00-15:00

EVA BASKI ÇOCUK ATÖLYESİ - Ece Öz

80 TL

Ece Öz eğitmenliğinde gerçekleşecek olan atölyede, en basit haliyle baskı tekniği üzerine bir çalışma yapılacak. Katılımcılar,  ürettikleri biçim/resim ile baskı kalıplarını oluşturup tekniğin ‘çoğaltmaya’ imkan veriyor oluşunu deneyimleyecek. Ayrıca yüzeye yaptıkları/oluşturdukları resimleri kağıda aktararak mono baskı (tek sefer oluşunu/biricikliğini) sürecini de gözlemleyecekler.

Kontenjan dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz!


29 Mayıs Salı - 11:00-13:00

EKSLİBRİS ATÖLYESİ - Desen Halıçınarlı

100 TL

Bilindiği üzere ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalardır. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Sözcük olarak ….'nın kütüphanesinden anlamına gelir. Desen Halıçınarlı'nın eğitmenliğinde gerçekleşecek olan atölyede, taslaklara bağlı kalarak Mixer tarafından verilecek araç ve malzemelerle uygulama yapılacaktır. Kendi adıma bir ekslibrisim olsun ya da sevdiklerime bir armağan yapayım diyenler bu fırsatı kaçırmasınlar.

-İstanbul Ekslibris Derneği başkanı, Prof. Dr. Hasip Pektaş'ın metninden alınmıştır.

Kayıt için formu doldurunuz.

Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.