Project Nebula | Benim Gezegenim Atölyesi

  • Tarih: 23 Temmuz 2016 Cumartesi
  • Yer: Mixer

Project Nebula, 2015 yazında, gençleri ve çocukları yeni teknolojilerle buluşturmak, onlara gelecekte ilgi duyabilecekleri olası uğraşları tanıtmak ve onların yeni araçlarla ilişkilerinden öğrenmek gibi amaçlarla ortaya çıkmış bir oluşum. Günümüzde farklı alanlarda çalışan genç profesyonellerden oluşan çekirdek ekip, kendi bilgi ve deneyimlerini ortak bir sosyal sorumluluk projesinde birleştirmeye karar verdi ve yapılacak olan çalışmanın çocukların hayalgücüyle zenginleşmesi fikrinden heyecan duymaya başladı.

Project Nebula'nın, ekibini bir arada tutan ve gittikçe kalabalıklaşmasını sağlayan en önemli özelliği yapılan işlerin her aşamada tümüyle gönüllülük esasına bağlı olarak hayata geçmesi. Mimarlık, ürün tasarımı, yazılım, mühendislik, pedagoji ve video prodüksiyon alanlarının kesişiminde hayata geçen proje, çocukların hayal gücünden beslenmeyi, karşılığında onlara tasarım dünyasının kapılarını açmayı, güncel tasarım ve temsil araçlarını tanıtmayı hedefledi ve hedefliyor. Bunu yaparken meraklı ebeveyn ve çocukları öğrenmeye davet ederken aynı zamanda sosyal dezavantajlı çocuklara ulaşmaya ve teknolojiye erişim konusunda fırsat eşitliğine yardımcı olmaya çalışıyor. Bu nedenle de amaç tek günlük birer atölye çalışmasından çok uzun soluklu bir tanışıklık ve çok katılımcılı bir veritabanı oluşturmak.

Bugüne kadar 3 atölye gerçekleşti ve her birinde katılımcılar ve ekibin deneyimine bağlı olarak küçük değişiklikler oldu. İlkinde tema, geleceğin çalışma mekanları olarak belirlenmişti. İkincisinde çocukları okullarında ziyaret eden Project Nebula, onları hayallerinde yeni yerlere taşımaya çalıştı.

Mixer'in Project Nebula'ya kapılarını açtığı üçüncü atölye çalışmasında ise SGDD, Suriyeli Mültecilere Çok Yönlü Destek Merkezi, Çocuk Dostu Alan'dan gelen katılımcılarla uzak gezegenler hayal edildi. 9 ve 10 yaşlarındaki 5 çocuk katılımcı, gözlerini kapatıp hayal ettikleri kişisel gezegenlerini, hayallerini temsil etmek üzere atölyeye katılan mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin desteğiyle bilgisayarda modellediler ve dijital modeller bir araya getirilerek üç boyutlu sanal gerçeklik gözlüğüyle deneyimlenebildi. Kısacası tüm ekip, katılımcılar ve destekçiler, çocukların önderliğinde içinde bulunduğumuz koşulları, gündelik kısıtlamaları ve değiştirmedikleri her şeyi geride bıraktı. Seslerini, renklerini hayal ettiğikleri gezegenlere sevdiklerini yerleştirdi ve gün boyunca tartışarak detaylandırdı. Günün sonunda tüm bu gezegenlerden oluşan bir dünyada hep birlikte bir yolculuğa çıkıldı.

Bu yolculuğa çıkabilmek için yapılan tüm çalışmalar, orada olan herkes için yeni karşılaşmalar, yeni fikirler ve gelecek üretimler için bir altlık anlamına geliyor. Yarının yetişkinleri olan çocuklar onları bekleyen sonsuz ihtimallere biraz daha yaklaşırken, büyükler de hayatta kalmak için ihtiyacımız olan yaratıcılık, naiflik, katılım gibi kavramları yeniden düşünüyorlar. 

Daha fazla bilgi için:

http://projectnebula.apollo212.com

https://www.facebook.com/projenebula