Alican Leblebici

Sanatsal üretim biçimine bakıldığında çoğunlukla gerçekçi resimlerle karşılaşmaktayız. Bu tarz bir üretimi tercih etmendeki etken nedir?

Çok özel sebepler olduğunu söyleyemem. Her sanatçının yüzeyde görmek istediği bir teknik var. Ben de gerçekçi işler üretmeyi tercih ediyorum ve bu doğrultuda çalışmaya devam ediyorum.

İçerik olarak bakıldığında bireyin duygu dünyasını yansıtan portrelerin yoğunluğu yüzeyleri kaplıyor. Figürlerini seçme sürecine dair neler söyleyebilirsin?

Bir portreye başlamadan önce en heyecan duyduğum aşamadır. Kavramsal olarak "O" kişi ben olma sürecine giriyor ve bütün portreler benim otoportrem oluyor. Bu yüzden modelin ruhsal ve sosyal yapısının benimle uyuşması gerekiyor. Bu doğrultuda bir enerji hissetiğim kişileri tercih ediyorum. 

Alican Leblebici, metamorfoz II

Bir çalışmaya karar verme süreci sonrasında nasıl bir program doğrultusunda ilerliyorsun?

Modelimi seçtikten sonra atölyemde fotoğraf çekimi yapıyorum; oluşturduğum kompozisyona en yakın olan açıyı yakalamaya çalışıyorum. Çekimler tamamlandıktan sonra tuvalim ile bir yüzleşme sürecine giriyorum ve bir keşiş edasıyla atölyeme kapanıp aylarca sürebilen bir süreçten geçiyorum. Her portrenin de kendine has bir tavrı oluşuyor; her resimde dinlediğim müzikler değişiyor; bazen Ahmet Arif'ten bir şiir bazen İran'dan etnik bir şarkı. Bazen de resmin karşısına geçip kendim müzik yapıyorum. Giyim tarzım da değişiyor ve bu şekilde de her resmin bir yaşama biçimi oluşuyor.

Genç bir sanatçı olarak yakın bir zamanda Akbank Günümüz Sanatçılar Sergisi’nde çalışmalarını görme fırsatı bulduk. Bu süreçten sonra çalışmalarına olan ilgi ve görünürlükte nasıl bir gelişme söz konusu oldu?

Bu soruyu bütün samimiyetimle cevaplamak istiyorum. Sergi açılışında birçok galerici ve önemli sanatçılarla tanışma fırsatı buldum. Tesadüfen katıldığım bu yarışma sergisi beni birkaç adım ileriye taşıdı. Bu sergi ile beraber içine girmeye çalıştığım ortamı tanıma şansını yakaladım. Aynı işler ile başka yarışmalara da katılmıştım, fakat ödül almamıştım. Benim gibi bircok genç sanatçı kendi görünürlüğünü artırmak amacı ile bu tür yarışmalara katılıyor. Bu yarışmalar, kimisinin sürecini hızlandırırken kimisinin de sürecini bitiriyor. Bu anlamda şanslı hissediyorum kendimi. Akbank Günümüz Sanatçıları Sergisi benim görünürlüğümü ve motivasyonumu artırdı. Bu sergi ile beraber bambaşka bir sürece girdiğimi söyleyebilirim.

Sanatçı olarak çalışmalarını referans aldığın veya etkilendiğin sanatçılar kimler?

Belki çok alakasız olacak işlerimden, ama takip ettiğim sanatçılar arasında Halil Altındere kavramsal olarak beni hep şaşırtabilen tek sanatçıdır. Tuvaldeki rahatlığı ile soyut dışavurumcu temsilcilerinden Pollock ve portreleriyle beni büyüleyen Chuck Close ile birlikte Barok ustaları beni derinden etkiliyor.