Cansu Gürsu

 Şu anda nerede yaşıyorsun?

 İstanbul'da Samatya'dayım bir buçuk senedir.

 Stüdyo senin için ne anlama geliyor?

 Hiç düşünmeden evim diyebilirim. İzlediklerimi, dinlediklerimi, yaşadıklarımı kustuğum yer. Bütün anılarımdan sonra, verdiklerimden ve aldıklarımdan sonra eve dönmeliyim. Çünkü düşünmek için daha çok okuyup, hatırlamak için yine çok yazmalıyım. Ve eve dönmeliyim.

 En beğendiğin sanatçı kim, neden?

 Rene Magritte ve Amedeo Clemente Modigliani. Nedeni için çok spesifik bir cevap veremem. Sevmeseydim kendime çok büyük bir ayıp etmiş olurdum.

 İlk sanat eserin nedir?

 İlk eserim diyebileceğim işimi üniversite son sınıftayken 3 günde yapmıştım. Aksilikler ve uykusuzlukla geçen sancılı bir süreçti, yemek yemeyi unutmuştum. Bir arkadaşımla sohbetimiz sırasında söylediği cümleler o işimi bitirmeme yardımcı olduğu gibi bugünümü de şekillendirdi.

 En sevdiğin ülke/şehir neresi, neden?

 Bugüne kadar sadece Tunus'a gidebilme fırsatım oldu. İzlanda ve Letonya gezileri var yıllardır planladığımız. Orada henüz tanışmadığım bir sürü arkadaşım ve görebileceğim çok fazla gökyüzü olduğunu düşünüyorum.

 Kendini en rahat hissettiğin yer neresi?

 Mutfağa gidip fasulye haşlarım içine ince dilimlerle soğan doğrarım. Bir kaseye yoğurt koyarım. Beyaz peynirle mantarı fırına atarım. Yanına da bir duble. Hayatımda değişmeyen tek şey.

 Sanat işlerini nerede üretiyorsun, bir stüdyon var mı?

 Bu eve ilk taşındığımızda önceliğimiz biraz da geniş bir salonumuzun olmasıydı. Daha önce yaşadığım ev tek odalı bir çatı katıydı, dolayısıyla çalışma alanım hep elimin altındaydı. Sanırım bu alışkanlıktan evimizin salonuyla atölyem iç içe.

 Bir sonraki sergin ne zaman?

 Bu konularda hiçbir zaman plan yapamadım. Hep kendiliğinden gelişti. Şu an inceden bir kişisel sergi için hazırlıklarım var. Ne zaman, nerede olur bilemiyorum. Bir de bir proje ekibi kurdum bir kaç ay önce, onunla ilgili çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki yıl içinde güzel şeyler olacak sanıyorum ki.

 Önünde bekleyen neler var?

 Uyanmak!

 Gelecek hakkında ne düşünüyorsun?

 Yüksek tavanlı, yerlerine ve duvarlarına boya bulaşıp kirlenecek diye endişenlenmediğim bir atölye. Nefes alabildiğim bir gün.

 Bir sonraki adım ne?

 Başka malzemelere bulaştım, ben de merakla bekliyorum.