Chris Schoeller

Mixer sanatçılarını takip eden koleksiyonerler ile röportajlarımıza devam ediyoruz. İkinci röportajımız Cansu Gürsu’nun “İsimsiz”  işini tercih eden Chris Schoeller ile, keyif almanız dileğiyle… 

Öncelikle, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

41 yaşındayım, Viyana’da doğup büyüdüm. 4 yıldır İsviçre’de yaşıyorum ve Uluslararası Telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum. Seyahatten, spordan, fotoğraftan ve farklı kültürlerden yeni insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanıyorum.

Sanata nasıl ilgi duymaya başladınız?

Seyahate olan tutkumdan ötürü, her zaman eve özel bir şey alarak dönmeyi severim. Basit, küçük şeylerle başladım, son yıllarda herhangi bir sanat tarzına özel olarak odaklanmadan sanatla daha çok ilgilendim. Yalnızca kalbim bana yapmamı söylediğinde küçük bir heykelden, büyük tablolara kadar farklılık gösteren sanat eserleri aldım. Benim için önemli olan doğru duyguları vermesi ve ilk birkaç saniyede onu sevmem. Ve ona baktıkça daha çok seviyor olmam. Ve her zaman büyük bir isim olmasına aldırmadan yerel sanatçıları tercih ederim. Sadece, türünün tek örneği olanı, orjinal ve reprodüksiyon olmayanı tercih ediyorum.

Cansu Gürsu’nun işlerinden nasıl haberdar oldunuz?

İstanbul’da kaldığımda, Manzara Apartments’da kaldım ve oraya nerede yerel sanat işleri bulabileceğimi sordum, böylece Mixer’e geldim ve Cansu Gürsu’nun resminin küçük versiyonunu gördüm, orijinalini (150x170) gördüğümde ise hemen almak istedim.

Size göre Cansu Gürsu’nun işlerini diğer sanatçılardan farklı kılan ne oldu?

Cansu’nun bazı işlerini Mixer’in internet sitesinde gördüm. Tarzını, güçlü karakterini ve renklerin kombinasyonunu sevdim. Daha önce bahsettiğim bir eserden etkilendiğimde yaşadığım her şey Cansu’nun eserlerine baktığımda tekrarlandı.

Bu sanat eseri size nasıl hissettirdi?

Satın alıp İsviçre’deki yeni evimde güzel bir yere koymam gerektiğini hissettirdi.

Mixer’in yeni sanatçıları keşfetme ve sanatı herkes tarafından ulaşılabilir hale getirme misyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tabii ki herkese fayda sağlayan harika bir misyon. Mixer bana şu şekilde tavsiye edildi: ‘’ Chris… Kesinlikle Mixer’de hoşlanacağın birşey bulacaksın. ‘’ Ve öyle de oldu… Teşekkürler Mixer!


Cansu Gürsu, İsimsiz, 2010