Çiğdem Asatekin

 Şuan nerede yaşıyorsun?

 İstanbul’dayım. Burayı seviyorum; ama kısa zaman içinde Avrupa’da olma hayallerim var.

 Stüdyo senin için ne ifade ediyor?

 Stüdyo tamamen özgür olabildiğim bir yer. Güzel sanatlardan mezun olduktan sonra, maalesef kendi stüdyoma sahip olma şansını yakalayamadım; hep yaşadığım yerlerde çalıştım. Fakat özgürlük hissini her yerde bulabilirsiniz; odanızın küçük bir köşesinde bile. Eğer kafanızda düşünceler ve küçük bir yeriniz varsa, yapılacak işler var demektir. Yani kısaca, özgürlük kafanızın içinde.

 En beğendin sanatçı kim, neden?

 En zor sorulardan biri. Aklımda çok kişi var; bazılarından  ilham, bazılarından güçlü duygular alıyorum. Klasik çağdan Turner, en sevdiklerimden. Zamanında basitlik ve cesaret ile bir çok eser vermiş. Türk sanatçılardan Hakan Gürsoytrak kesinlikle favorilerimden biri. Ayrıca Olafur Eliasson’u seviyorum; keşke aklının nasıl çalıştığını bilebilseydim. Hem keskinliği hem de duygusallığı bir arada verebilenlerden. Dace McKean ve Swoon gibi illüstratör ve sokak sanatçıları da var beğendiğim. Beğendiklerim gün geçtikçe artıyor, daha çok sanatçı tanıyorum.

 İlk sanat eserin nedir? Biraz detay verebilir misin?

 Çok net hatırlamıyorum, tam olarak neye sanat eseri dediğinize bağlı biraz da. Ben çok gençken resim yapmaya başladım. Fakat şunu söyleyebilirim ki, en verimli dönemlerim Belçika’da değişim öğrencisi olduğum zamanlardı. Benim için gerçekten sanat eseri sayılabilecek üretimleri ilk o zamanlarda yaptım. Bir çok eskiz defterlerim, düşüncelerim ve fikirlerim var; bazıları gerçek oldu. Yani o zamanki eserler ilk sayılmasa da, şu an geldiğim nokta için ilham verici oldular.

 En sevdiğin ülke neresi, neden?

 Şimdiye kadar bir çok ülke gördüm ve hepsine bayıldım. Fakat Kuzey Avrupa’da – özellikle Belçika- beni çeken bir şey var. Birkaç ayımı orada, çok güzel insanlarla geçirdim, belki de nedeni budur. O zamanları huzur ve mutlulukla hatırlıyorum. Ayrıca tanıdığım birçokları gibi, ben de New York’a bayıldım. Gerçekten büyüleyici.

 Rahatlamak istediğinde nereye gitmek ve/veya ne yapmak istersin?

 Duruma göre değişir; ama ben genelde evcil bir insanımdır. Bir bardak çay ve pijamamla evde vakit geçirmeyi severim. Hayal kurmak ve müzik de rahatlamama çok yardımcı olur.

 Sanat işlerini nerede üretiyorsun, bir stüdyon var mı?

 Evde çalışıyorum. Materyallerim ve ürettiğim sanat eserleri için küçük bir alanım var. Bu aralar küçük boyutlu işler yapmaktan hoşlanmaya başladım, bu yüzden küçük alanda bir sıkıntım yok. Dediğim gibi, asıl stüdyom kafamın içinde; özgür olmam için yeterince alan sağlıyor.

 Bir sonraki sergin ne zaman?

 Daha belli değil. Şuan yeni bir seri üzerinde çalışıyorum, umarım yakında bir yerlerde sergilemeyi başarabileceğim.

 Önünde bekleyen neler var?

 Bir sürü hayalim var; geleceğin bunları bana vermesini diliyorum. Bazen iyimser bazen kötümser olabiliyorum. Genelde, dünyamızın nereye gittiğine dair şüphelerim ve cevabını alamadığım güzel sorularım var. İnsan sadece her şeyin daha iyiye gitmesini ümit ediyor ve tabii ki çabalıyor.

 Bir sonraki adım ne?

 Benim için bir sonraki adım bazı şeylere çeki düzen vermek. Yerine getirilmesi gereken bir sürü planım var; onlar üzerinde çalışıyorum. Biraz yurt dışında olmak istiyorum, sanırım bir sonraki adımım bu.