Sanat Borsayla Buluşuyor!

  • Tarih: 21 Ocak 2016 Perşembe - 24 Ocak 2016 Pazar

Mixer bu sene ilk kez bir yurtdışı fuarına katılıyor. 21-24 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Art Stage Singapore’da yer almaya hazırlanan Mixer, fuarda Berkay Buğdanoğlu’nun son serisi ‘Typhon’ ile izleyici karşısına çıkacak.

Çalışmalarında paslandırılmış metal ve endüstriyel malzemeleri klasik yağlı boya ile bir araya getiren Berkay Buğdanoğlu; fanilik, insanın ayak izleri ve kaos temalarını kullanarak medeniyetten arda kalanın izini sürüyor. Şimdiye dek çürümüş ve paslı yüzeyler üzerinde yakma, kazıma, asit ve diğer yıpratıcı yöntemlerle kendi tekniğini geliştiren sanatçı, bu kez kanvas yüzeyi bir müzakere alanına dönüştürüyor.

Ne kazanırız, ne kaybederiz; pas bir şeyi kaybetmek ya da kazanmak mıdır? Eksiltmek değer kazandırır mı? Bu bir yatırım mıdır ya da zamanla bir metaya dönüşebilir mi?

Tüm bu soruları göz önünde bulunduran Buğdanoğlu Art Stage Singapore için yeni serisi ‘Typhon’u oluşturdu. Kanvas, alüminyum ve suni reçine kullanarak oluşturduğu son serisinde Buğdanoğlu, mücadele sürecini bir üst seviyeye taşıyor ve bu kez meta-data kavramıyla birleştiriyor. Sanatçı, fuarda söz konusu transpozisyonu aynı düzlemde uygulayarak ürettiği heykel çalışmasının yanı sıra kanvas ve alüminyum üzerine çalışmalarıyla yer alacak.

Küresel finans merkezleri arasında lider konumda olan Singapore, döviz ve emtia ticaretinde Asya’nın en büyük merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Öte yandan Tokyo, sabit getirili ticaretin ana merkezlerinden biri. Bunları akılda tutup sanatçının Art Stage Singapore 2016 için ürettiği işine dönersek, ‘Typhon’un üretim sürecinde borsa datalarını toplayan sanatçı, bu veriler aracılığıyla çalkantılı bir deniz manzarası yarattı. Resim ve heykellerinde söz konusu yükselip alçalma verilerini sahneye koyarken bunu üç boyutlu düzlemde soyutlaştırarak aktarıyor. Küresel finansa fırtınalı, ikilimin şüpheli olduğu bir bilinemez ama halihazırda hala sezilebilir; karanlık, inişli çıkışlı fakat yine de tanımlanabilir olduğu bir düzlemde yaklaşıyor.