Sergi Turu: Fotoğraf Kitabı Üzerine Çalışmalar

  • Tarih: 20 Ağustos 2015 Perşembe

Sanatçıların kendilerini ve duruşlarını en açık şekilde ifade ettiği araçlardan biri olan fotoğraf kitaplarını şimdilerde daha da merak eder, içinde kendimizi kaybetmek ister bulduk. Fotoğrafı ve kitap tasarımını bir araya getiren bu uygulama, son zamanlarda gerçekleştirilen çeşitli sergiler ve atölyelerle de daha ilgimizi çeker oldu. 

Geçtiğimiz ilkbahar döneminde, Murat Germen, Aslı Narin, Melis Bağatır ve Eren Sulamacı tarafından Sabancı Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitelerinde açılan ‘Fotoğraf Kitabı Üzerine Çalışmalar’ isimli ders de, bu alanda çalışmak isteyen sanatçılar ve tasarımcılar için bir buluşma noktası oldu. Ders, çoğu zaman basılmadan proje aşamasında kalan ödevlerden bir adım öteye giderek, kitapların uygulamasını da içeriyor. Bu sayede tasarımlar hayat buluyor, elde tutulabilir hale geliyor. Ders, öncelikle öğrencilerin üretimlerine ve ‘meseleleri'ne nasıl yaklaştıklarını sorgulatan bir süreçle başlıyor. Tartışmalar ve paylaşımlarla fikirler şekillenerek önce tasarılara sonra kitaplara dönüşüyorlar.

Mixer’in sergi alanında yer alan ‘Fotoğraf Kitabı Üzerine Çalışmalar’ sergisi kapsamında 20 Ağustos’ta yapılacak sergi turu hem fotoğraf kitaplarının üretim süreci hem de içeriklerinin geliştirilmesi çerçevesinde gerçekleştirilecek.

20 Ağustos’ta bu dersin yaratıcıları ve öğrencilerinin bu süreci bizlerle paylaşılacağı sergi turuna sizleri de bekliyoruz. 

 

Etkinlik dili Türkçe’dir. 

Tarih: 20 Ağustos, Perşembe

Saat: 18:00