Workshop: The New Locality by Design Critique Platform

  • Tarih: 31 Ekim 2014 Cuma - 24 Kasım 2014 Pazartesi
  • Yer: Mixer

Polonya-Türkiye ilişkilerinin 600. yılı ve İstanbul Tasarım Bienali paralel etkinlikleri kapsamında Polonya tasarım kültürünün 2000 yılı sonrasına odaklanan “Yeni Yerellik / Workshop.The New Locality”, tasarım merkezli disiplinlerarası bir etkinlikler serisi olarak 31 Ekim - 23 Kasım 2014 tarihleri arasında Mixer’de.

Yaklaşık bir ay sürecek olan “Yeni Yerellik”, sergi ve tasarım atölye çalışmaları, Polonya’dan ve Türkiye’den grafik tasarımcıların buluşmaları ile Mixer’de sürekli bir buluşma noktası ve alternatif bir tasarım merkezi işlevi görecek. Proje çerçevesinde Türkiye ve Polonya’dan tasarım profesyonellerinin bir araya gelmesi, işbirliklerinde, teorik ve pratik bilgi alışverişlerinde bulunmaları ve tasarımcılara açık bir platform yaratılması amaçlanıyor.

Projeye Polonya’dan, Marian Misiak, Ewa Zielińska, Franciszek Cieślak, Jan Bajtlik, Filip Zgórski, Marcin Rutkiewicz, Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz, Katarzyna Roj gibi akademisyen ve tasarımcı isimler katılacak, Türkiye’den tasarımcılarla biraraya gelecek. Bu isimler mekan gezileriyle, İstanbul’u grafik bağlamında inceleyecek ve pratik müdahelelerin uygunluğunu da araştıracak. Gerçekleştirilecek atölye çalışmalarının konuları ise, kentsel tipografi, direnişin grafik dili, politik sokak sanatı, retro baskı teknikleri olacak.

Etkinlikler Programı:

Açılış & Performans : 31 Ekim 2014, Cuma saat:19:00‘dan itibaren

Ken Garland’ın manifestosu üzerine multimedya performansı; First Things First: Grzegorz Laszuk and the Raiders of the Lost Things

Sergi: 31 Ekim-23 Kasım 2014

Polonya’dan, defter, kitap, font, t-shirt ve daha bir çok tasarım, retro baskı makinaları, risografi baskıların yanısıra, gerçekleştirilecek atölye çalışmalarından çıkan ürünlerle gittikçe büyüyen bir sergi gerçekleşecek.

Baskı atölyesi

01-02 Kasım 2014 Robert Chwałowski

02, 04-09 Kasım 2014 Michał Loba ve Piotrek Łożykowski (Studio Arizona)

15-16 ve 18-19 Kasım 2014 Robert Kwiatek

 

Türkiye ve Polonya’dan Tasarımcılar Misafirlik Programı:

06-12 Kasım 2014 Marian Misiak ile Çağdaş Fikir Tipografisi

12-19 Kasım 2014 Ewa Zielińska ve Jan Cieślak (Culture-making Association Miastodwa) ile Tasarımın Sosyolojisi, Kentsel Tipografi ve Deneysel Tasarım

11-19 Kasım 2014 Jan Bajtlik ve Mert Tügen ile Çocuk Kitabı Resimleme, İlüstrasyon ve Grafik Çalışmaları

 

Türkiyeli - Polonyalı Tasarım Laboratuarı:

04-09 Kasım 2014 Katarzyna Roj, Filip Zgórski, Michał Loba ve Piotrek Łożykowski (Studio Arizona)

11-16 Kasım 2014 Agata Szydłowska, Marcin Rutkiewicz ve Robert Kwiatek

 

*Tüm etkinlikler Salı-Pazar 13:00-18:00 arası gerçekleşecektir.

Design Critique Platform Hakkında:

Design Critique Platform, bilginin üretimi ve geliştirilmesine odaklanan, Orta ve Doğu Avrupa’da çağdaş tasarım ve görsel kültürünün eleştirel yansımasını inceleyen bir platformdur. Platformun etkinlikleri yüksek ve alt ya da resmi ve resmi olmayan kültürler arasındaki geleneksel  ayrımın ötesinde, tasarımın kültürel, pratik ve sosyal, politik ve ekonomik eğilim and olaylar olarak ortaya çıkışına odaklanır. Design Critique Platform, tasarım ve görsel kültür üzerine çalışır, sergiler, konferanslar, konuşmalar düzenler, makaleler, kitaplar yayınlar.

Küratörler: Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz

Koordinatörler: Julia Missala, Saliha Yavuz

 

Workshop. The New Locality by Design Crit, kısmen, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanlığı'nın kaynaklarından finanse edilmistir. Etkinlik, 2014 yılında kutlanacak Polonya-Türkiye iliskilerinin kuruluşunun 600. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek olan kutlamaların kültür programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.