Zora Volantes

  • Tarih: 08 Haziran 2015 Pazartesi - 05 Temmuz 2015 Pazar

Mixer’in sanat üretimi için alternatif mekanlar yaratmak amacıyla başlattığı bir proje olan Mixer ArtLab, izleyici ile pek fazla paylaşılmayan sanat üretim sürecini daha görünür ve şeffaf kılmayı amaçlıyor. Hem yerel hem uluslararası sanatçıların katılımına açık olan program, sanatın üretim sürecini hem sanatçı hem de izleyenler için farklı bir tecrübeye dönüştürüyor ve sanatı daha erişilebilir kılıyor. Mixer ArtLab, alışık olduğumuz sergileme sürecinden ziyade, sanatçının üretim pratiğiyle atölyesini görünür kılmayı amaçlıyor.

Mixer ArtLab programına davet edilen dokuzuncu sanatçı olan Zora Volantes, ArtLab stüdyosunun mimari yapısına göre düzenleyeceği mekana özgü çalışması ile mekanın mimari diline yeni bir bakış açısı katacak. Şeffaf kağıtlardan oluşturacağı asimetrik bir düzenlemeyi yüzeyin farklı noktalarından yansıtılacak projektörlerle yeniden yorumlayacak olan sanatçının soyut imajları yüzeylerde belirginleşecek.

1971 Berlin, Almanya doğumlu olan Zora Volantes, Freie Üniversität Berlin’de sinema ve tiyatro bilimleri eğitimi aldı. 1994 yılında Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda heykeltıraşlık eğitimine başlayan Volantes, 1995 yılında Erasmus bursu alarak Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde Michelangelo Pistoletto’nun yanında eğitim gördü. 2000 yılında Rebecca Horn’un öğrencisi oldu. Zora Volantes’in aldığı sayısız burslar arasında Londra DAAD Bursu, Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi Genç Sanatçılar Teşvik Bursu ve Konrad Adenauer Vakfı Bursu yer alıyor.

Goethe Institut İstanbul ile Avusturya Kültür Ofisi’nin işbirliğiyle ‘Rotasyon’ isimli sergisini İstanbul’da gerçekleştiren sanatçının ArtLab projesine katılımı Goethe Institut İstanbul’un desteği ile gerçekleşmektedir.