Zorka Wollny, Songs of Resistance, JEMP 2014

  • Tarih: 24 Ekim 2014 Cuma
  • Saat: 19:00

Daha önce Londra’da düzenlenmiş olan ve son derece beğenilen Polonya’dan Caz ve Deneysel Müzik Festivali (JEMP), bu yıl Ekim ayında ilk defa Polonya ve Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı kutlamaları kültür programı kapsamında İstanbul’a geliyor. Şehirde, Mixer dahil olmak üzere Salon IKSV ve Arkaoda gibi bir çok popüler mekanda gerçekleşecek olan festival kapsamında eklektik mix of free jazz, elektroakustik doğaçlama, deconstructed klasik Osmanlı müziği ve diğer deneysel türler müzikseverle buluşacaktır. Bu konserlere ek olarak, sınır ötesi ortaklıkların sunacağı konuk sanatçı programları, enstalasyonlar ve sound art projeleri yer alacaktır. Son üç JEMP festivalinden farklı olarak bu yıl festival kapsamında Türk ve Polonyalı müzisyen ve sanatçılarının birlikte geliştirdikleri projelere yoğun olarak yer verilecektir.

Mixer’in katkılarıyla, ödüllü görsel sanatçı Zorka Wollny’nin JEMP 2014 için özel olarak sergilenecek olan mekana özgü performansı ‘Songs of Resistance’, hırs ve öfke temalarını canlı performans ve görsel sanat ile keşfetmenizi sağlayacak. Zorka Wollny’nin canlı performansına Boğaziçi Üniversitesi Koroları bünyesindeki Caz Korosu (yön. Ayşegül Begüm Kuntman) ve Rock Korosu (yön. Ozan Hasoğlu) eşlik edecek. Eser, kamusal alanda işitsel olanın devrim niteliğindeki açığa çıkmamış gücünü sloganlar, nidalar eşliğinde kullanarak soyut bir sessizlik kompozisyonu ortaya çıkaracak.

Polonyalı sanatçının eserlerinin birçoğu mimari ile ilişkilendirilerek tiyatro ve görsel sanatların sınırlarında dolanmaktadır. Sanatçının yönetmen rolüne büründüğü ve müzisyenler, oyuncular, dansçılar ve yerel topluluklarla bir arada çalıştığı performansları bugüne kadar Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Hindistan, İtalya, İspanya, İsviçre, Kanada, Macaristan, Sırbistan ve Yunanistan’da sergilenmiştir.

Performans Mixer’de 24 Ekim 2014 Cuma günü saat 19.00’da ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.